Zdrowie dzieci: niepokojące wyniki badań wśród ośmiolatków

W pierwszym roku pandemii 23% uczniów drugiej klasy szkoły podstawowej częściej niż przed nią jadło słodycze. Spożycie słonych przekąsek w tej samej grupie wzrosła zaś o 17%. Wzrosła liczba dzieci z nadwagą lub otyłością – takie wnioski wypływają z badania Instytutu Matki i Dziecka, wykonanego na zlecenie resortu zdrowia. 

Zdrowie dzieci: niepokojące wyniki badań wśród ośmiolatków
  • Michał Górecki
  • /
  • 2 listopada 2022

Badania zdrowotne ośmiolatków

W 2021 roku w 109 szkołach, z każdego z 16 województw przeprowadzono badania uczniów klas drugich szkół podstawowych. Odbyły się one w ramach programu DINO-PL tj. Diagnoza-Interwencja-Nadciśnienie-Otyłość. Całość zrealizowano w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2023.

Wyniki badań ośmiolatków

Z badań wynika, że liczba dzieci uczęszczających do klas drugich szkół podstawowych, które zmagają się nadwagą lub otyłością wzrosła z 32,2% w 2018 roku do 35,3% w 2023 roku. Mało tego, podwyższone wartości skurczowego ciśnienia tętniczego krwi odnotowano w przypadku 27,1% ośmiolatków. W przypadku rozkurczowego ciśnienia zawyżone odczyty zaobserwowano u 21,9% z nich. 

Onkolodzy na wagę złota. MZ zachęca studentów medycynyOnkolodzy na wagę złota. MZ zachęca studentów medycynyMikołaj Frączak

Konsekwencje nadwagi u dziecka

Zastępca dyrektora ds. nauki Instytutu Matki i Dziecka, a jednocześnie Kierownik Zakładu Kardiologii tej instytucji prof. Anna Fijałkowska, przedstawia bardzo pesymistyczną prognozę co do stanu zdrowia naszych pociech w przyszłości. „W związku z nieustannym wzrostem odsetka dzieci z nadwagą oraz dzieci otyłych prognozujemy wzrost negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Musimy systematycznie monitorować stan zdrowia dzieci z nadmiarem masy ciała, a szczególnie dzieci otyłych, których wyniki wykraczają poza bilanse zdrowia oraz dzieci z podwyższonymi wartościami ciśnienia tętniczego krwi” – oceniła.

Z kolei w opinii dyrektora Instytutu Matki i Dziecka dra Tomasza Maciejewskiego, pandemia COVID-19 miała bardzo negatywny wpływ na zachowania zdrowotne oraz dobrostan psychiczny dzieci. „Dlatego wdrożenie strategii naprawczych i prewencyjnych to współczesne priorytety. Pamiętajmy, że prawidłowy i harmonijny rozwój fizyczny uważany jest za główny pozytywny miernik zdrowia” – zaznaczył.  

Za dużo smartfona, komputera, telewizora

Źle wypadają także wyniki badań odnoszące się do czasu jaki dzieci spędzają przed telewizorem, komputerem, lub ze smartfonem w dłoni. Mówimy oczywiście o celach niezwiązanych z edukacją. Według rodziców dzieci objętych badaniem, czas przed ekranem zwiększył się w trakcie pandemii zarówno w ciągu tygodnia (43,6%), jak również w weekendy (37,4%). 

Za niepokojący należy uznać rosnący odsetek dzieci z gorszym samopoczuciem oraz problemami w obszarze zdrowia psychicznego. Prawie 8% dziewczynek i 6% chłopców z klas II, które podlegały ocenie pod koniec 2021 roku, zakwalifikowanych zostało do grupy dzieci z objawami depresji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!