Onkolodzy na wagę złota. MZ zachęca studentów medycyny

Resort Zdrowia rusza z kampanią „Onkologia – włącz medyczną pasję”. Jej celem jest zachęcenie przyszłych lekarzy, by wybrali właśnie tę niezwykle ważną społecznie specjalizację – podkreśla MZ.

Onkolodzy na wagę złota. MZ zachęca studentów medycyny
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 października 2022

Nowotwory to jedna z głównych przyczyn zgonów

Minister Adam Niedzielski przypomina, że „nowotwory stają się jedną z głównych przyczyn zgonów. Dlatego tak ważne jest, by onkologię wybierało jak najwięcej osób” – powiedział.

Resort zauważa, że onkologia jest dziedziną medycyny, która daje ogromne możliwości. Nie mówimy tutaj wyłącznie o leczeniu pacjentów, ale także o działalności naukowej, badaniach klinicznych oraz międzynarodowej współpracy w tym zakresie.

Dlaczego onkologia jest specjalizacją przyszłości?

Jednym z argumentów, jaki w ocenie ministerstwa przemawia za wyborem przez przyszłych lekarzy właśnie tej specjalizacji, jest duża innowacyjność tej dziedziny, która bazuje na nowych technologiach.

Jak zmienić lekarza rodzinnego?Jak zmienić lekarza rodzinnego?Michał Górecki

Czy w Polsce zabraknie onkologów?

Mimo wymienionych przed chwilą atutów tej ważnej specjalizacji, w Polsce brakuje onkologów. 

„Obecnie zajętych jest zaledwie 60 proc. miejsc na tej specjalizacji. Z tego powodu Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna kampanię »Onkologia – włącz medyczną pasję!« realizowaną w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Elementami kampanii są m.in. materiały filmowe, w których głos zabierają specjaliści z dziedzin onkologicznych, studenci i pacjenci, a także artykuły – wywiady z ekspertami w dziedzinie onkologii” – informuje ministerstwo zdrowia.

Wszystkie wspomniane materiały znajdują się na stronie internetowej „Planuję długie życie” – pod tym linkiem

Onkologia – więcej niż praca

Wybitni lekarze onkolodzy często wspominają, że ich specjalizacja jest czymś więcej niż pracą. Wśród materiałów przeznaczonych dla studentów medycyny jest m.in. cykl filmów „170 tysięcy powodów”, który przedstawia historię pacjentów, którzy swoje życie oraz zdrowie zawdzięczają współczesnej onkologii i lekarzom, którzy zajmują się tym zagadnieniem. Tytułowa liczba wynika z faktu, że każdego roku około 170 tys. osób słyszy, że zachorowało na nowotwór. „Każda z tych osób to powód, żeby zostać onkologiem” – podsumowuje w komunikacie Ministerstwo Zdrowia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!