Onkolodzy na wagę złota. MZ zachęca studentów medycyny
Resort Zdrowia rusza z kampanią „Onkologia – włącz medyczną pasję”. Jej celem jest zachęcenie przyszłych lekarzy, by wybrali właśnie tę niezwykle ważną społecznie specjalizację – podkreśla MZ.
- Mikołaj Frączak
- /
- 14 października 2022
Nowotwory to jedna z głównych przyczyn zgonów
Minister Adam Niedzielski przypomina, że „nowotwory stają się jedną z głównych przyczyn zgonów. Dlatego tak ważne jest, by onkologię wybierało jak najwięcej osób” – powiedział.
Resort zauważa, że onkologia jest dziedziną medycyny, która daje ogromne możliwości. Nie mówimy tutaj wyłącznie o leczeniu pacjentów, ale także o działalności naukowej, badaniach klinicznych oraz międzynarodowej współpracy w tym zakresie.
Dlaczego onkologia jest specjalizacją przyszłości?
Jednym z argumentów, jaki w ocenie ministerstwa przemawia za wyborem przez przyszłych lekarzy właśnie tej specjalizacji, jest duża innowacyjność tej dziedziny, która bazuje na nowych technologiach.
Jak zmienić lekarza rodzinnego?Michał Górecki
Czy w Polsce zabraknie onkologów?
Mimo wymienionych przed chwilą atutów tej ważnej specjalizacji, w Polsce brakuje onkologów.
„Obecnie zajętych jest zaledwie 60 proc. miejsc na tej specjalizacji. Z tego powodu Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna kampanię »Onkologia – włącz medyczną pasję!« realizowaną w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Elementami kampanii są m.in. materiały filmowe, w których głos zabierają specjaliści z dziedzin onkologicznych, studenci i pacjenci, a także artykuły – wywiady z ekspertami w dziedzinie onkologii” – informuje ministerstwo zdrowia.
Wszystkie wspomniane materiały znajdują się na stronie internetowej „Planuję długie życie” – pod tym linkiem.
Onkologia – więcej niż praca
Wybitni lekarze onkolodzy często wspominają, że ich specjalizacja jest czymś więcej niż pracą. Wśród materiałów przeznaczonych dla studentów medycyny jest m.in. cykl filmów „170 tysięcy powodów”, który przedstawia historię pacjentów, którzy swoje życie oraz zdrowie zawdzięczają współczesnej onkologii i lekarzom, którzy zajmują się tym zagadnieniem. Tytułowa liczba wynika z faktu, że każdego roku około 170 tys. osób słyszy, że zachorowało na nowotwór. „Każda z tych osób to powód, żeby zostać onkologiem” – podsumowuje w komunikacie Ministerstwo Zdrowia.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.