Czym różni się klasyfikator grzybów świeżych od grzyboznawcy?

W lasach zrobiło się tłoczno. Grzybobranie to przecież jedno z ulubionych, jesiennych zajęć naszych rodaków. Grzyby można kupić także przy drodze. Główny Inspektorat Sanitarny przypomina jednak, że każdy sprzedawca – na targowisku, czy skraju drogi musi posiadać atest na sprzedawane grzyby. Inaczej, robi to nielegalnie. 

Czym różni się klasyfikator grzybów świeżych od grzyboznawcy?
  • Michał Górecki
  • /
  • 10 października 2022

Atest na grzyby

Atest na grzyby może wystawić zgodnie z prawem klasyfikator grzybów świeżych lub grzyboznawca. Przepisy wskazują wyraźnie, że nie wystarczy posiadać wiedzy i doświadczenia w rozróżnianiu grzybów jadalnych od niejadalnych. 

GIS przypomina, że grzyboznawcy oraz klasyfikatorzy powinni posiadać wiedzę teoretyczną i praktyczną, która została potwierdzona zdanym egzaminem. To jedyna droga, by otrzymać wymagany prawem certyfikat.

Mandat za zbieranie grzybów. Zobacz, kiedy możesz go dostaćMandat za zbieranie grzybów. Zobacz, kiedy możesz go dostaćMichał Górecki


Kurs na grzyboznawcę i klasyfikatora

Jeśli komuś wydaje się, że kursy na grzyboznawcę lub klasyfikatora grzybów świeżych obejmują wyłącznie wiedzę z zakresu rozpoznawania gatunków, jest w błędzie. Podczas zajęć przekazywane są również informacje o tym, które grzyby można wprowadzać do obrotu, a które powinny pozostać w lesie (nawet jeśli są jadalne). 

Uczestnicy kursów otrzymują także sporo wiedzy na temat… działania poszczególnych toksyn występujących w grzybach na organizm człowieka. Sporo informacji dotyczy także sprawowania nadzoru sanitarnego zarówno nad sprzedażą na targowisku jak również w zakładach żywienia zbiorowego. 

Kim jest klasyfikator grzybów świeżych?

Aby zostać klasyfikatorem grzybów świeżych, należy mieć ukończone 18 lat, mieć ukończone minimum gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową. Wymagane jest także ukończenie odpowiedniego kursu oraz pozytywny wynik egzaminu przed komisją powołaną przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. 

Kim jest grzyboznawca?

Grzyboznawcy mają prawo oceniać przydatność do spożycia, a także dystrybucji nie tylko świeżych grzybów. W ich kompetencjach znajduje się także ocena grzybów suszonych.

Grzyboznawcą może zostać osoba pełnoletnia z wykształceniem przynajmniej średnim, lub średnim branżowym. Konieczne jest ukończenie specjalistycznego kursu oraz pozytywny egzamin przed komisją powołaną przez Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu. To nie pomyłka, tylko tam można ubiegać się o takie uprawnienia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!