Kiedy potrzebne skierowanie do psychiatry lub psychologa? Kiedy pomoc bez skierowania?
Osoby, które znalazły się w kryzysie psychicznym, często potrzebują szybkiej, fachowej pomocy. W jakich przypadkach wymagane jest skierowanie do psychiatry, psychologa, psychoterapeuty, terapeuty uzależnień bądź do szpitala psychiatrycznego? Tę kwestię dość szczegółowo wyjaśnia na swoich stronach internetowych Rzecznik Praw Pacjenta.
- Anna Malinowska
- /
- 10 października 2022
Kiedy potrzebne skierowanie?
Zgodnie z wykładnią przepisów zaprezentowaną przez Rzecznika Praw Pacjenta skierowanie jest potrzebne np. w przypadku wizyty u psychologa. Wyjątkiem jest jednak stan zagrożenia epidemicznego lub epidemii. W takim przypadku skierowanie nie jest wymagane.
Skierowania wymaga także wizyta u psychoterapeuty w trybie ambulatoryjnym, np. w poradni zdrowia psychicznego lub w poradni psychologicznej.
Skierowanie jest także wymagane z w przypadku przyjęcia do szpitala psychiatrycznego. Ten przepis nie dotyczy jednak stanów nagłych.
Kiedy skierowanie nie jest potrzebne?
Bez skierowania można zgłosić się do lekarza psychiatry w trybie ambulatoryjnym. Dotyczy to również centrów zdrowia psychicznego.
Skierowanie nie będzie potrzebne także w przypadku leczenia uzależnienia, jeśli pacjent zgłasza się do niego z powodu problemów z uzależnieniem bądź (co warte podkreślenia) współuzależnieniem.
O skierowanie nikt nie będzie pytał także w szpitalu psychiatrycznym lub przy przyjęciu na oddział psychiatryczny, jeśli mówimy o trybie nagłym lub po decyzji lekarza, który ma dyżur na izbie przyjęć.
Co to jest e-skierowanie?Anna Malinowska
Świadczenia ambulatoryjne dla dzieci i młodzieży
W przypadku świadczeń ambulatoryjnym skierowanie nie jest wymagane od dzieci i młodzieży. Zgoda na leczenie musi być jednak wyrażona przez rodziców albo przedstawicieli ustawowych.
Rzecznik Praw Pacjenta dodaje, że „w nagłych przypadkach osoba z zaburzeniami psychicznymi lub uzależniona może zgłosić się do szpitala psychiatrycznego bez skierowania. O przyjęciu do szpitala decyduje lekarz, który dyżuruje na izbie przyjęć, po zbadaniu pacjenta”.
Kto może wystawić skierowanie do psychologa lub psychoterapeuty?
Takie skierowanie może wystawić dowolny lekarz, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia bądź pracuje w placówce, która taką umowę zawarła. Może to być zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak również specjalista. Skierowanie do szpitala psychiatrycznego może wystawić również każdy lekarz, także ten działający w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej. Wówczas skierowanie ważne jest dwa tygodnie (14 dni).
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.