Długi weekend. Gdzie zgłosić się po pomoc medyczną w dzień świąteczny?

Wszyscy wolelibyśmy, żeby długi weekend minął nam bez przykrych niespodzianek, jednak czasem zdarza się, że potrzebujemy pomocy medycznej. Gdzie w razie potrzeby możemy ją uzyskać? Podpowiadamy, posiłkując się poradnikiem opublikowanym w internecie przez NFZ. 

Długi weekend. Gdzie zgłosić się po pomoc medyczną w dzień świąteczny?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 10 listopada 2022

Kiedy mogę skorzystać z Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej? 

Przychodnie i gabinety świadczące pomoc w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej odpowiadają za podstawową pomoc medyczną. W dni powszednie, od poniedziałku do piątku działają między 18:00 a 8:00 rano. Z ich wsparcia można skorzystać także w weekendy, oraz dni ustawowo wolne od pracy. Czyli jeśli np. poczujemy się źle 11 listopada, niezależnie od pory dnia i nocy powinniśmy uzyskać medyczną pomoc w ramach NiŚOZ. 

W zależności od sytuacji możemy liczyć na wsparcie w formie stacjonarnej wizyty w gabinecie lekarza, teleporady, a w uzasadnionych przypadkach także wizyty lekarza w domy pacjenta.

Kiedy dzwonić na Teleplatformę Pierwszego Kontaktu?

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu została stworzona w trakcie pandemii i pomogła wielu osobom. Warto wiedzieć, że ta instytucja nadal działa! To oznacza, że w nocy, w weekendy oraz dni świąteczne można zadzwonić pod numer 800 137 200 lub wypełnić formularz online. TPK pozwala na rozmowę z lekarzem lub pielęgniarką, uzyskanie recepty lub doraźnych zaleceń.

Nowa funkcja Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Więcej osób skorzysta z e-porady lekarskiejNowa funkcja Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Więcej osób skorzysta z e-porady lekarskiejMichał Górecki

Kiedy jechać na SOR lub izbę przyjęć? 

Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) oraz izba przyjęć niosą pomoc w razie nagłych zdarzeń lub zagrożeń życia, lub zdrowia. W takich sytuacjach, zamiast do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, warto od razu skierować swoje kroki właśnie na SOR, gdzie możemy liczyć na szybką pomoc, jeśli faktycznie jest ona potrzebna. 

Pogotowie ratunkowe w święta

Kiedy powinniśmy dzwonić na pogotowie wiedzą nie tylko dorośli, ale także dzieci. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia naszego zdrowia lub życia, należy korzystać z pomocy ratownictwa medycznego. Tu nadal obowiązują dwa numery telefonów 999 oraz 112. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!