Wyższy ryczałt dla szpitali. W grę wchodzą miliardy złotych

Około pół miliarda złotych w 2022 roku oraz 4 mln złotych w 2023 roku – takie dodatkowe środki uruchamia MZ i NFZ na zwiększenie ryczałtu dla szpitali. Resort informuje, że jeszcze w tym roku dodatkowy zastrzyk środków otrzymają placówki, które w trosce o pacjentów przekroczyli granicę kwoty ryczałtu. 

Wyższy ryczałt dla szpitali. W grę wchodzą miliardy złotych
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 listopada 2022

Ile szpitali przekroczyło ryczałt?

Według ministerstwa zdrowia do listopada 2022 roku ponad sto szpitali w sposób znaczny przekroczyło ryczałt przyznany za minione miesiące. Resort podkreśla, że takie działanie należy tłumaczyć troską o pacjentów. Wszystkie te placówki nadal realizują świadczenia. Okazuje się, że są i takie szpitale, które ryczałt przekroczyły nawet o… 60%. 

Według ministra zdrowia dra Adama Niedzielskiego, tego typu placówki należy docenić, bowiem dzięki nim udaje się nadrobić zaległości zdrowotne, jakie pozostały na po ponad dwuletnim okresie pandemii. „Przekroczenie ryczałtu oznacza bowiem przyjmowanie zdecydowanie większej liczby pacjentów niż można było zakładać. Wspólnie z prezesem NFZ podjąłem decyzję, że placówkom, które przekroczyły ryczałt należy się gratyfikacja, czyli dodatkowe finansowanie i takie też zamierzamy już w grudniu wprowadzić” – obiecał minister.

Ponad 100 mln zł z UE na podyplomówki dla pielęgniarek i położnychPonad 100 mln zł z UE na podyplomówki dla pielęgniarek i położnychMartyna Kowalska

Kto najszybciej otrzyma pieniądze?

MZ informuje, że placówki z sieci szpitali rozliczające się ryczałtem z NFZ, które o co najmniej 8% przekroczyły ryczałt na 2022 rok, mogą liczyć na dodatkowe pieniądze już w grudniu. 

Ile szpitali skorzysta na dopłatach do ryczałtu?

Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że wspomniany mechanizm obejmie co piąty szpital w całym kraju. W znakomitej większości mówimy o placówkach prowadzonych przez powiaty. Wiadomo już, że kwota, którą fundusz zamierza przeznaczyć na sfinansowanie przekroczonych ryczałtów, wyniesie około połowy miliarda złotych. MZ i NFZ podkreślają, że tegoroczna ryczałtowa nadwyżka ma być dodana do wartości ryczałtu placówki jeszcze za bieżący rok. To oznacza także automatyczny wzrost ryczałtu szpitala także na 2023 rok. 

Wyższa wycena punktów w ryczałcie 

Ministerstwo zapowiada również podniesienie przyszłorocznej wyceny jednego punktu w ryczałcie. Zmiana nastąpi od 1 stycznia 2023 roku. Jego wartość ma wzrosnąć o 15% do poziomu 1,62 zł. Według ministra Niedzielskiego, taki zabieg sprawi, że finansowanie polskich szpitali w 2023 roku wzrośnie o 4 miliardy złotych, co jest istotne, biorąc pod uwagę panującą inflację i coraz wyższe koszty utrzymania. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!