W których województwach działa Krajowa Sieć Kardiologiczna?

Pilotażowy program Krajowej Sieci Kardiologicznej został właśnie rozszerzony terytorialnie. Do województwa mazowieckiego, które było pionierem w tej dziedzinie, dołączyło właśnie sześć kolejnych regionów naszego kraju. Co to oznacza dla pacjentów? W których województwach działa Krajowa Sieć Kardiologiczna? Odpowiadamy

W których województwach działa Krajowa Sieć Kardiologiczna?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 24 listopada 2022

W których województwach Krajowa Sieć Kardiologiczna?

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia do programu Krajowej Sieci Kardiologicznej dołączyło właśnie sześć województw. Są to w kolejności alfabetycznej: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie oraz wielkopolskie

Dla pacjentów z wymienionych regionów oznacza to łatwiejszy, a także szybszy dostęp do specjalistycznego leczenia. MZ szacuje, że mówimy o realnych korzyściach dla prawie 160 tysięcy osób w perspektywie do końca 2024 roku. 

Jak działa Krajowa Sieć Kardiologiczna?

Celem stworzenia Krajowej Sieci Kardiologicznej jest przyspieszenie drogi pacjenta od wykrycia choroby, aż do wdrożenia odpowiedniego i skutecznego leczenia. Resort zdrowia deklaruje, że w ramach KSK pacjenci trafią do odpowiedniego specjalisty w ciągu 30 dni. Dzięki temu będą mogli stosunkowo szybko rozpocząć leczenie najlepszymi metodami stosowanymi przez specjalistyczne ośrodki. 

Wyższy ryczałt dla szpitali. W grę wchodzą miliardy złotychWyższy ryczałt dla szpitali. W grę wchodzą miliardy złotychMartyna Kowalska

Krajowa Sieć Kardiologiczna – doświadczenia z Mazowsza

Przypomnijmy, od roku pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej jest prowadzony w województwie mazowieckim. Do tej pory zakwalifikowało się do niego przeszło 2.600 osób. 

Od kiedy KSK w kolejnych województwach? 

Ministerstwo Zdrowia informuje, że ośrodki nowo dodane do sieci z sześciu województw włączonych do pilotażu, mają czas do marca 2023 roku, by w pełni rozpocząć realizację idei Krajowej Sieci Kardiologicznej. „Choroby układu krążenia są pierwszą przyczyną zgonów Polaków. Aby temu zapobiec, konieczne jest szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia. Dlatego  rozszerzamy program Krajowej Sieci Kardiologicznej. W sześciu nowych województwach obejmie on ponad 124,7 tys. osób, zaś liczba pacjentów z województwa mazowieckiego zwiększy się do blisko 35 tys. Naszym celem jest zagwarantowanie obywatelom jak najszerszego dostępu do specjalistów i przyspieszenie wdrożenia specjalistycznych terapii”-powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Do kardiologa nie tylko przez POZ

Ministerstwo informuje, że objęcie opieką kardiologiczną większej liczby pacjentów wymaga włączenia możliwości kierowania do programu nie tylko przez lekarzy POZ, ale także poradnie kardiologiczne, oddziały o profilu kardiologicznym oraz oddziały internistyczne. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!