Dopłaty do mieszkań bez barier architektonicznych

Istnieje możliwość skorzystania z dopłaty do zmiany mieszkania, na takie, które nie ma barier i pozwala na normalne funkcjonowanie. To ważne rozwiązanie dla osób z niepełnosprawnościami „uwięzionych” w mieszkaniach, np. na wyższych kondygnacjach bez wind.

Dopłaty do mieszkań bez barier architektonicznych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 30 listopada 2022

Dopłata do zmiany mieszkania

Bariery architektoniczne wciąż stanowią poważną przeszkodę dla osób z niepełnosprawnościami. Często stają się oni „więźniami” własnego mieszkania, co znacznie ogranicza ich aktywność, zaangażowanie społeczne i prowadzi do wykluczeń. 

M.in. z tego powodu Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) uruchamia mechanizm dopłat do zmiany mieszkania, na takie, które jest pozbawione barier architektonicznych. Mowa np. o lokalizacjach umożliwiających samodzielne opuszczenie budynku, aż do poziomu „zero” tuż przed budynkiem. 

 

Jakie dofinansowanie mieszkań bez barier?

Jak zaznacza PFRON wysokość dofinansowania, o którym mowa, jest uzależniona od lokalizacji, w której osoba z niepełnosprawnościami zamierza nabyć mieszkanie. Co do zasady jest to różnica między ceną mieszkania nabywanego oraz sprzedawanego.

Fundusz podaje przy tej okazji przykład mieszkania zlokalizowanego w Łodzi. W jego przypadku maksymalna kwota dofinansowania w czwartym kwartale 2022 roku wynosi 76.943 złote. 

Jak uzyskać dopłatę do mieszkania?

Aby uzyskać opisywane wsparcie w ramach programu SAM „Samodzielność-Aktywność-Mobilność” warto na początek odwiedzić stronę z pełną instrukcją pod adresem:  https://www.pfron.org.pl/o-funduszu/programy-i-zadania-pfron/programy-i-zadania-real/dostepne-mieszkanie/dostepne-mieszkanie/.

Maksymalne kwoty dofinansowania w danej lokalizacji zostały wymienione na stronie: https://www.pfron.org.pl/o-funduszu/programy-i-zadania-pfron/programy-i-zadania-real/dostepne-mieszkanie/dostepne-mieszkanie/.

Wniosek SAM – krok po kroku

Aby złożyć wniosek wraz z potrzebnymi załącznikami, należy skorzystać z internetowego Systemy Obsługi Wsparcia (SOW). Jest on dostępny pod adresem: https://www.pfron.org.pl/o-funduszu/programy-i-zadania-pfron/programy-i-zadania-real/dostepne-mieszkanie/dostepne-mieszkanie/.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!