Recepta na tabletkę dzień po – gdzie szukać pomocy po niezabezpieczonym stosunku?

Tabletka jeden „dzień po” niesie pomoc w różnych kryzysowych sytuacjach. Można ją zastosować, gdy dojdzie do pęknięcia prezerwatywy lub w przypadku stosunku bez zabezpieczenia. Gdzie szukać pomocy? Ile wynosi cena tabletki „dzień po”? Podpowiadamy

Recepta na tabletkę dzień po – gdzie szukać pomocy po niezabezpieczonym stosunku?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 1 grudnia 2022

Jak działa tabletka jeden „dzień po”?

Tabletka jeden „dzień po” zalicza się do tzw. antykoncepcji awaryjnej. Tego typu preparaty stosuje się w różnych kryzysowych sytuacjach. Pigułki „dzień po” mogą zostać przepisane przez lekarza, gdy:

  • dotychczas stosowana metoda antykoncepcji zawiodła (np. doszło do odklejenia się plastra antykoncepcyjnego lub pęknięcia prezerwatywy),
  • kobieta padła ofiarą gwałtu i doszło do niezabezpieczonego stosunku seksualnego,
  • popełniono błąd podczas stosowania innych form antykoncepcji (np. pominięto tabletką antykoncepcyjną).

Zawarte w tabletkach składniki oddziałują na środowisko dróg rodnych kobiety tak, aby plemniki nie były w stanie zapłodnić komórki jajowej. Nie mają one na celu przerwać ciąży, lecz zapobiec zajściu w ciążę.

Gdzie kupić tabletkę „dzień po”?

Tabletka jeden „dzień po” jest dostępna w aptekach, farmaceuta wyda lek za okazaniem ważnej recepty od lekarza dowolnej specjalności. Receptę na antykoncepcję awaryjną można uzyskać podczas wizyty stacjonarnej u lekarza, na NFZ lub prywatnie. Można uzyskać pomoc także bez wychodzenia z domu i udawania się osobiście do gabinetu. Takie rozwiązanie oferuje wiele podmiotów medycznych działających przez Internet. Receptę na tabletki można szybko uzyskać np. tutaj: https://tabletkadzienpo.pl. Tabletka jeden „dzień po” zostanie przepisana pacjentce tylko wtedy, kiedy kobieta nie ma przeciwwskazań medycznych do stosowania antykoncepcji awaryjnej.

Ile wynosi cena tabletki „dzień po”?

Cena tabletki „dzień po” zależy od jej rodzaju i składu. Pigułki „dzień po” mogą bowiem zawierać syntetyczny hormon lewonorgestrel lub octan uliprystalu (Ulipristali acetas). Przykładem antykoncepcji awaryjnej z lewonorgestrelem jest Escapelle, tabletka kosztuje od 30 do około 60 złotych, w zależności od apteki. Natomiast pigułki zawierające octan uliprystalu, takie jak np. ellaOne lub Misstala, są droższe — ich cena wynosi powyżej 100 złotych za sztukę.

Jak duża jest skuteczność tabletek „dzień po”? Co na nią wpływa?

Skuteczność tabletek „dzień po” wynosi około 84-98%, wiele zależy od tego, jak dużo czasu minęło od stosunku seksualnego bez zabezpieczenia. W przypadku pigułek z lewonorgestrelem (Escapelle) preparat można przyjąć maksymalnie do 72 godzin (3 dni) po współżyciu, natomiast tabletki z octanem uliprystalu (ellaOne) działają nawet 120 godzin (5 dni) po stosunku. Oczywiście, im później zostanie przyjęty lek, tym mniejsza będzie jego skuteczność.

Na skuteczność tabletek „dzień po” może wpłynąć stosowanie jednocześnie innych leków, dlatego należy poinformować o tym fakcie lekarza. Ostrożności wymagają również sytuacje, gdy:

  • po zażyciu tabletki „dzień po” doszło do wystąpienia wymiotów — wtedy istnieje ryzyko, że pigułka mogła nie zadziałać,
  • po zażyciu tabletki „dzień po” doszło ponownie do niezabezpieczonego stosunku — tabletka chroni jedynie po stosunku, natomiast nie bierze się jej zapobiegawczo, przed nim.

Czy tabletka jeden „dzień po” może wywołać jakieś skutki uboczne?

Tabletka jeden „dzień po” może, jak każdy lek, powodować działania niepożądane. Po przyjęciu lewonorgestrelu mogą wystąpić objawy takie jak: biegunka, brak apetytu, brak miesiączki, depresja, nudności, odczyny alergiczne, wymioty, zawroty i bóle głowy. Natomiast możliwe skutki uboczne po zażyciu pigułek zawierających jako substancję czynną octan uliprystalu to:



  • ból brzucha, głowy, mięśni, pleców i/ lub miednicy,
  • brak miesiączki,
  • nudności,
  • wrażliwość piersi,
  • wymioty,
  • zaburzenia nastroju,
  • zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego,
  • zmęczenie.

Pełna lista działań niepożądanych jest zawsze dostępna w ulotce dołączonej do opakowania leku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!