Program badań przesiewowych raka jelita grubego w 70 placówkach w Polsce
Do tej pory Oddziały Wojewódzkie NFZ zakontraktowały 72 placówki, które realizują program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Przebadanie się nie wymaga skierowania, a kolonoskopia może odbyć się w znieczuleniu.
- Mikołaj Frączak
- /
- 2 grudnia 2022
Badanie w kierunku raka jelita grubego
Aby skorzystać z bezpłatnych badań Ministerstwa Zdrowia, wystarczy, że pacjent mieści się w przedziale wiekowym od 50. do 65. roku życia. Co więcej, w uzasadnionych przypadkach, do udziału w programie badań kwalifikują się osoby, które ukończyły 40 lat. W celu przebadania należy zgłosić się do placówki, która realizuje kolonoskopię przesiewową. Ich listę można pobrać ze strony internetowej pod tym linkiem.
Badania jelita grubego finansowane przez NFZ
Jak informuje NFZ, Oddziały Wojewódzkie funduszu podpisują umowy na realizację tego programu. Do tej pory przystąpiły do niego 72 placówki w całej Polsce. Na tym jednak lista się nie kończy, bowiem Narodowy Fundusz Zdrowia już zapowiada, że wkrótce potwierdzi podpisanie kolejnych umów.
80 mln zł na oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieżyMartyna Kowalska
Rak jelita grubego
Lekarze mówią o raku jelita grubego, że jest to bardzo podstępny nowotwór. Każdego roku zapada na niego około 18 tysięcy osób w Polsce. „Jest to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn” – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
W ocenie ekspertów choroba może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilka lat. Niestety, kiedy pojawią się odczuwalne objawy choroby, na leczenie często jest za późno. Dlatego tak ważne są badania przesiewowe, które umożliwiają wcześniejsze wykrycie choroby.
Czy kolonoskopię można wykonać w znieczuleniu?
Tak. NFZ apeluje, by nie obawiać się badania, które może zostać wykonane w znieczuleniu. „Kolonoskopia jest precyzyjna i trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu” – informuje fundusz.
Badanie bez skierowania
Badanie w ramach programu nie wymaga od pacjentów wcześniejszego skierowania. Jeśli pacjent mieści się w grupie wiekowej, może zgłosić się na badanie do placówki realizującej program.
UWAGA! „Do kolonoskopii trzeba się dobrze przygotować, dlatego przed wizytą warto skontaktować się z placówką, która poinformuje pacjenta, co musi zrobić przed badaniem” – zaznacza Narodowy Fundusz Zdrowia.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.