Sprzedawali leki zagranicę. A w Polsce brakowało

Gdy apteki sprzedają leki przeznaczone na polski rynek hurtowniom farmaceutycznym, które następnie wysyłają je za granicę, mamy do czynienia z odwróconym łańcuchem dystrybucji leków. Oczywiście, jest to niezgodne z prawem. Zarzuty usłyszało już 11 osób biorących udział w tym procederze.

Sprzedawali leki zagranicę. A w Polsce brakowało
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 20 grudnia 2022

Odwrócony łańcuch dystrybucji leków

Sprzedaż leków przeznaczona jest na handel detaliczny. Żaden inny. Przekazywanie lekarstw np. hurtowniom farmaceutycznym narusza uregulowania określone przepisami prawa. Przedsiębiorcy z kolei przestają spełniać warunki wymagane do wykonywania działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu.

Czujesz się niewyraźnie? Załatw L4 przez internetCzujesz się niewyraźnie? Załatw L4 przez internetRafał Stępniewski

Potwierdza to również przepis, że wyłącznym zadaniem aptek jest zaopatrywanie ludności w produkty lecznicze przez sprzedaż detaliczną, ewentualnie zaopatrywania uprawnionych jednostek organizacyjnych. Do uprawnionych jednostek organizacyjnych nie wlicza się hurtowni farmaceutycznych — one nie mogą zaopatrywać się w aptekach.

W czterech województwach

Białostocki prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jak również udział w zbyciu, przez apteki ogólnodostępne do hurtowni farmaceutycznej, produktów leczniczych z naruszeniem zakazu określonego w ustawie Prawo farmaceutyczne. Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

- Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu, dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz poręczenie majątkowe w tym wobec jednego z podejrzanych w wysokości 200 tysięcy złotych — przekazuje Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Ze śledztwa wynika, że podejrzani byli związani z podmiotami gospodarczymi, które prowadziły zarówno hurtownie farmaceutyczne, jak i ogólnodostępne apteki.

Fałszywy ratownik medyczny okradał aptekiFałszywy ratownik medyczny okradał aptekiMartyna Kowalska

- Jedna o osób była właścicielem spółki zarejestrowanej w Czechach, poprzez którą eksportowano nielegalnie skupione z terenu Polski leki. Kolejny z podejrzanych to właściciel sieci aptek współpracujących z grupą, z których w ramach przestępczego procederu sprzedano leki o wartości około 3,5 miliona złotych. Trzeci z podejrzanych to osoba, która udzielała pomocy w przejmowaniu podmiotów gospodarczych, wykorzystywanych następnie przez grupę w przestępczym procederze. Łączna wartość skupionych nielegalnie przez grupę leków wynosi co najmniej  7,5 miliona złotych - informuje prokuratura.

Śledztwo jest kontynuacją, prowadzonego w Podlaskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku innego śledztwa, w którym zarzuty usłyszało już 28 osób związanych z trzema hurtowniami farmaceutycznymi oraz kilkunastoma aptekami. Zarzuty otrzymało 11 osób, które działały na terenie województw: pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego oraz małopolskiego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!