Do lekarza zapiszemy się przez internet? Szykują się zmiany

Internetowe Konto Pacjenta z nową funkcjonalnością. Nowe przepisy mają dać możliwość rejestrowania się do lekarza przez internet. Kiedy ruszy centralna e-rejestracja?

Do lekarza zapiszemy się przez internet? Szykują się zmiany
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 22 grudnia 2022

Internetowe Konto Pacjenta w Polsce ma mieć już niedługo nową funkcjonalność. Trwają prace nad ustawą, która pozwoli na internetowe rejestrowanie się na wizyty w poradniach, u lekarzy specjalistów, a nawet do szpitali.

Już na początku 2023 aplikacja mObywatel ma mieć nowe funkcjonalności. Cyfrowy dowód tożsamości ma być równoprawny z tradycyjnym dowodem.

E-rejestracja. Kiedy dostępna?

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, obecnie trwają prace nad systemem e-rejestracji. Ma wspomóc rejestrację wizyt w przychodniach (i nie tylko) poprzez internet, za pomocą Internetowego Konta Pacjenta.

Popularne herbatniki z nadmiarem substancji toksycznejPopularne herbatniki z nadmiarem substancji toksycznejMonika Świetlińska


Elektroniczna Rejestracja ma sprawić, że system rejestracji różnych placówek zostanie zunifikowany. ma to być spore ułatwienie przede wszystkim dla pacjentów. Gdy program zacznie funkcjonować, umawianie wizyt w szpitalach, u specjalistów czy w przychodni będzie można załatwić przez system elektroniczny.

W czasie wakacji prowadzono testy systemu w kilku przychodniach w Polsce. Przez internet można było się zapisywać na wizytę u kardiologa, na rezonans magnetyczny i tomografię komputerową.

System ma być stopniowo rozszerzany na kolejne placówki bo jest bardzo mało prawdopodobne, że będzie dostępny od razu w całym systemie służby zdrowia. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy dokładnie system wystartuje.

Co to jest Internetowe Konto Pacjenta?

IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta przysługuje każdej osobie posiadającej numer PESEL. Dostępna jest również osobna aplikacja na smartfony mojeIKP. System pozwala przeglądać recepty, zalecenia, a także daje możliwość wyboru lekarza czy pielęgniarki. IKP pozwala złożyć wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

               

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!