Aktor udający lekarza nie wystąpi w reklamie

Choć prawo już jest, część zapisów zacznie obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2023 roku. I tak produkty lecznicze nie będą mogły być reklamowane przy wykorzystaniu wizerunku osoby wykonującej zawód medyczny.

Aktor udający lekarza nie wystąpi w reklamie
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 grudnia 2022

1 stycznia 2023 wchodzi w życie regulacja dotycząca reklamy wyrobów medycznych. Zakazuje ona reklamowania produktów leczniczych z wykorzystaniem wizerunku osób, które wykonują zawody medyczne. Chodzi tu nie tylko o prawdziwych lekarzy, farmaceutów, pielęgniarki czy ratowników medycznych ale też aktorów, którzy wcielają się w takie role.

Reklamy medykamentów po nowemu

Zgodnie z przepisami reklamy muszą być zrozumiałe dla osób niezwiązanych z branżą medyczną. Mało tego. Przepisy nie będą mogły bezpośrednio nakłaniać do zakupu reklamowanych produktów. Minister zdrowia będzie też określał w jaki sposób produkty lecznicze mają być prezentowane.

Producenci i dystrybutorzy wyrobów medycznych nie będą mogli również prezentować ich w czasie spotkań, których celem jest zachęcanie do ich nabywania. Niezgodne z przepisami będzie też sponsorowanie targów, wystaw, pokazów, prezentacji, konferencji, zjazdów i kongresów naukowych. Podczas tych wydarzeń nie będzie także możliwe prezentowanie wyrobów medycznych.

Bezpłatne próbki produktów leczniczych

Nie będzie można przekazywać próbek leków w celu ich promowania. Przedstawiciele firm medycznych będą mogli odwiedzać medyków by przedstawić im swoje produkty tylko poza godzinami pracy i po wcześniejszym uzgodnieniu terminu spotkania, a także wyrażeniu zgody przez kierownictwo danej jednostki leczniczej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!