Gdzie znajdziesz pomoc medyczną w długi weekend?

6-8 stycznia to pierwszy w tym roku długi weekend. Nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, co wydarzy się w ciągu tych trzech dni, kiedy większość usług, w tym medycznych, jest ograniczona. Co więc zrobić, jeśli niespodziewanie pojawi się infekcja lub będziemy potrzebować pilnej pomocy medycznej? 

Gdzie znajdziesz pomoc medyczną w długi weekend?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 5 stycznia 2023

Gdzie znajdziesz bezpłatną pomoc medyczną, kiedy placówki podstawowej opieki zdrowotnej nie pracują? Podczas dni świątecznych oraz dni wolnych od pracy, w sytuacji nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, możesz liczyć na pomoc.Gdzie?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Całodobowo w święta ustawowo wolne od pracy, w weekendy oraz w dni powszednie od godziny 18.00 do 8.00 rano następnego dnia, możesz skorzystać z pomocy medycznej w dowolnym punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Grypa w Polsce nie odpuszczaGrypa w Polsce nie odpuszczaJoanna Gościńska

W punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej otrzymasz pomoc w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, tj. w sytuacji nagłego zachorowania, pogorszenia się stanu zdrowia, bólu głowy czy brzucha, które nie ustępują pomimo przyjęcia leków przeciwbólowych. Zwłaszcza jeśli dolegliwości te dotyczą małych dzieci lub osób starszych.

Adresy i dane kontaktowe do punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej znajdziesz TUTAJ. 

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu – 800 137 200

Zamiast wizyty u lekarza w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, możesz skorzystać z konsultacji telefonicznej. Pielęgniarka, położna i lekarz dyżurują pod bezpłatnym numerem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) — 800 137 200, w nocy w dni powszednie (od godziny 18.00 do 8.00 następnego dnia) oraz całodobowo w weekendy i święta.

Otrzymasz tam e-receptę lub e-zwolnienie, gdy będzie to konieczne, a jeśli wypełnisz formularz internetowy, możesz zamówić poradę telefoniczną z medykiem. Teleplatforma Pierwszego Kontaktu obsługuje pacjentów w językach, m.in. polskim, angielskim i ukraińskim.

SOR i izby przyjęć

Kiedy mamy do czynienia z zagrożeniem zdrowia lub życia, pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). 

Do kiedy maseczki w szpitalach w 2023?Do kiedy maseczki w szpitalach w 2023?Martyna Kowalska

Warto pamiętać, że SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia.

Takie sytuacje wymagają natychmiastowych czynności ratunkowych i wdrożenia szybkiej diagnostyki oraz podjęcia leczenia. W przypadku SOR i izby przyjęć o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia, lecz stan zdrowia, oceniany przez personel medyczny. Do tych placówek pacjent może zgłosić się bez skierowania, niezależnie od miejsca swego zamieszkania. 

Pomoc medyczna w izbach przyjęć i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych nie zastępuje wizyty u lekarza rodzinnego, czy lekarza poradni specjalistycznej. Ma na celu diagnostykę i leczenie w zakresie niezbędnym do ustabilizowania funkcji życiowych pacjenta. Następnie pacjent jest wypisywany, albo przyjęty do właściwego oddziału szpitalnego.  

112 albo 999

Gdy dochodzi do sytuacji bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, zadzwoń pod numer 112, lub 999 i wezwij zespół ratownictwa medycznego.

Zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych ze względu na ryzyko poważnego uszkodzenia funkcji organizmu, uszkodzenia ciała lub utraty życia.

Do lekarza zapiszemy się przez internet? Szykują się zmianyDo lekarza zapiszemy się przez internet? Szykują się zmianyMartyna Kowalska

Można wezwać zespół ratownictwa medycznego, jeśli ktoś w Twoim otoczeniu np. stracił przytomność, ma drgawki, zaburzenia rytmu serca, rozległe oparzenia, uporczywe wymioty – zwłaszcza z domieszką krwi, odczuwa nasiloną duszność lub ostry ból brzucha.

Bezpłatna i całodobowa infolinia NFZ – 800 190 590

Przez 24 godziny na dobę do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci infolinii NFZ. Pod numerem infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 bezpłatnie możemy uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat pomocy medycznej w czasie świąt.

Konsultanci podpowiedzą, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.