Można już szczepić niemowlęta przeciw Covid-19
Od połowy grudnia rodzice mogą szczepić najmłodszych, tj. dzieci od szóstego miesiąca życia do czwartego roku życia. Ministerstwo Zdrowia wystawiło 2 miliony e-skierowań.
- Monika Świetlińska
- /
- 9 stycznia 2023
Trzy dawki
Szczepienia dzieci są wykonywane szczepionką Comirnaty, którą należy podawać we wstrzyknięciu domięśniowym. Miejsce podania zależy od wieku dziecka i masy mięśni. Szczepienie podstawowe składa się z 3 dawek szczepionki – dwóch podawanych w odstępie 3 tygodni i trzeciej dawki po 8 tygodniach od przyjęcia drugiej dawki.
Niemowlęta do szczepień przeciw covid-19 do końca tego roku? Trwają testyMonika Świetlińska
– Szczepionki są całkowicie bezpieczne. Dodatkowo małego pacjenta do szczepienia kwalifikuje lekarz. Szczepienia będą wykonywane w 6,9 tys. punktach szczepień – powiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski.
Jak zarejestrować się na szczepienie?
Od 12 grudnia można zarejestrować dziecko na szczepienie przez mojeIKP (konto rodzica), infolinię Narodowego Programu Szczepień – (numer tel. 989) i w punkcie szczepień.
– COVID-19 to obecnie nie jedyne zagrożenie epidemiczne. W ostatnich miesiącach dynamicznie rośnie liczba zachorowań na grypę. Tygodniowo to aż 160 tys. – zaznaczył Adam Niedzielski.
Chwilę to trwało
W ramach szczepionki dla najmłodszych badanych było 4500 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Testy miały oszacować bezpieczeństwo stosowania i skuteczność preparatu wśród najmłodszych. Pozwoliły też na wskazanie właściwej objętości dawek.
12000 zł na dziecko. Znamy kolejne szczegółyMartyna Kowalska
Już dwa lata temu rzecznik Ministerstwa Zdrowia mówił: - Oczekujemy, że we wrześniu (od red. w 2021 roku) Europejska Agencja Leków wyda rekomendacje w zakresie szczepienia dzieci poniżej 12. roku życia. Wrzesień to będzie raczej rekomendacja w zakresie grupy wiekowej 5-12 lat – powiedział Wojciech Andrusiewicz.– Liczymy, że do końca roku wdrożymy szczepienia w grupie od pół roku do 5. roku życia – mówił w lipcu 2021 roku.
NOP a szczepienie przeciwko COVID-19
- Setki tysiące ludzi przyjęło już szczepionkę przeciwko COVID-19 w Polsce. Niepożądane odczyny poszczepienne odnotowano w kilkuset przypadkach i w zdecydowanej większości miały one łagodną postać — przekazał resort zdrowia.
Każda osoba po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 pozostaje na obserwacji w punkcie szczepień. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek, niepokojącego objawu, potrzebujący mogą otrzymać szybką i profesjonalną pomoc.
- Bezpieczeństwo jest kluczowym kryterium, decydującym o dostępie do powszechności szczepień. W proces tworzenia szczepionki przeciwko COVID-19 zaangażowali się naukowcy z całego świata. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionek w krajach Unii Europejskiej wydaje niezależna Europejska Agencja Leków, po przeprowadzeniu wnikliwej weryfikacji tych produktów - poinformowało ministerstwo.
Testy combo: na covid, grypę i RSV. Dostępne w przychodniachMonika Świetlińska
Na dzień 5 stycznia 2023 roku od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 18768 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 15616 miało charakter łagodny — zaczerwienienie oraz krótkotrwałą bolesność w miejscu wkłucia.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.