Można już szczepić niemowlęta przeciw Covid-19

Od połowy grudnia rodzice mogą szczepić najmłodszych, tj. dzieci od szóstego miesiąca życia do czwartego roku życia. Ministerstwo Zdrowia wystawiło 2 miliony e-skierowań.

Można już szczepić niemowlęta przeciw Covid-19
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 9 stycznia 2023

Trzy dawki

Szczepienia dzieci są wykonywane szczepionką Comirnaty, którą należy podawać we wstrzyknięciu domięśniowym. Miejsce podania zależy od wieku dziecka i masy mięśni. Szczepienie podstawowe składa się z 3 dawek szczepionki – dwóch podawanych w odstępie 3 tygodni i trzeciej dawki po 8 tygodniach od przyjęcia drugiej dawki.

Niemowlęta do szczepień przeciw covid-19 do końca tego roku? Trwają testyNiemowlęta do szczepień przeciw covid-19 do końca tego roku? Trwają testyMonika Świetlińska

– Szczepionki są całkowicie bezpieczne. Dodatkowo małego pacjenta do szczepienia kwalifikuje lekarz. Szczepienia będą wykonywane w 6,9 tys. punktach szczepień – powiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Jak zarejestrować się na szczepienie?

Od 12 grudnia można zarejestrować dziecko na szczepienie przez mojeIKP (konto rodzica), infolinię Narodowego Programu Szczepień –  (numer tel. 989) i w punkcie szczepień.

– COVID-19 to obecnie nie jedyne zagrożenie epidemiczne. W ostatnich miesiącach dynamicznie rośnie liczba zachorowań na grypę. Tygodniowo to aż 160 tys. – zaznaczył Adam Niedzielski.

Chwilę to trwało

W ramach szczepionki dla najmłodszych badanych było 4500 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Testy miały oszacować bezpieczeństwo stosowania i skuteczność preparatu wśród najmłodszych. Pozwoliły też na wskazanie właściwej objętości dawek. 

12000 zł na dziecko. Znamy kolejne szczegóły12000 zł na dziecko. Znamy kolejne szczegółyMartyna Kowalska

Już dwa lata temu rzecznik Ministerstwa Zdrowia mówił: - Oczekujemy, że we wrześniu (od red. w 2021 roku) Europejska Agencja Leków wyda rekomendacje w zakresie szczepienia dzieci poniżej 12. roku życia. Wrzesień to będzie raczej rekomendacja w zakresie grupy wiekowej 5-12 lat – powiedział Wojciech Andrusiewicz.– Liczymy, że do końca roku wdrożymy szczepienia w grupie od pół roku do 5. roku życia – mówił w lipcu 2021 roku.

NOP a szczepienie przeciwko COVID-19

- Setki tysiące ludzi przyjęło już szczepionkę przeciwko COVID-19 w Polsce. Niepożądane odczyny poszczepienne odnotowano w kilkuset przypadkach i w zdecydowanej większości miały one łagodną postać — przekazał resort zdrowia.

Każda osoba po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 pozostaje na obserwacji w punkcie szczepień. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek, niepokojącego objawu, potrzebujący mogą otrzymać szybką i profesjonalną pomoc.

- Bezpieczeństwo jest kluczowym kryterium, decydującym o dostępie do powszechności szczepień. W proces tworzenia szczepionki przeciwko COVID-19 zaangażowali się naukowcy z całego świata. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionek w krajach Unii Europejskiej wydaje niezależna Europejska Agencja Leków, po przeprowadzeniu wnikliwej weryfikacji tych produktów - poinformowało ministerstwo.

Testy combo: na covid, grypę i RSV. Dostępne w przychodniachTesty combo: na covid, grypę i RSV. Dostępne w przychodniachMonika Świetlińska

Na dzień 5 stycznia 2023 roku od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 18768 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 15616 miało charakter łagodny — zaczerwienienie oraz krótkotrwałą bolesność w miejscu wkłucia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!