Najważniejsze informacje na temat recepty online

Nie podlega żadnej wątpliwości, że internet potrafi usprawnić mnóstwo dziedzin życia codziennego. Coraz więcej branż korzysta z dobrodziejstw postępu technologicznego, aby ułatwić ludzkie życie. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o medycynę. Recepta online to prawdziwa rewolucja, jeśli chodzi o formę wystawiania recept.

Najważniejsze informacje na temat recepty online
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 23 stycznia 2023

Teleporada – co warto wiedzieć na jej temat?

Teleporada doskonale łączy się z receptą online. W dzisiejszym świecie coraz większa liczba pacjentów chce korzystać z innowacyjnych rozwiązań, które mogą ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Jednym z takich właśnie rozwiązań jest teleporada. Dzięki niej pacjent może załatwić najważniejsze sprawy bez konieczności odwiedzin w gabinecie lekarskim. Trzeba zwrócić uwagę na to, że w dzisiejszych czasach coraz większa liczba osób żyje w wyjątkowo szybkim tempie i odwiedziny w przychodni potrafią być dla nich nie lada utrudnieniem. W niektórych placówkach system rejestracji wciąż pozostawia wiele do życzenia i już samo zapisanie się na wizytę wymaga długiego oczekiwania, nie mówiąc już o czasie, jaki trzeba spędzić w kolejce w poczekalni. W takim miejscu łatwo zarazić się krążącymi w powietrzu drobnoustrojami – ryzyko to można całkowicie wyeliminować, korzystając z telemedycyny.

Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba pacjentów woli umówić się z lekarzem na rozmowę przez telefon, czat lub wideokonferencję w dogodnym dla siebie terminie. Teleporada może odbyć się w czasie, kiedy większość przychodni już nie przyjmuje pacjentów – na przykład w czasie świąt lub godzin późnowieczornych. To doskonałe rozwiązanie dla zapracowanych osób, które swój plan dnia mają zaplanowany co do minuty i ciężko wygospodarować im dodatkowy czas na wizytę u lekarza.

Teleporada ma tę ogromną zaletę, że unikając odwiedzin w przychodni, nie trzeba bać się zarażenia krążącymi w jej poczekalniach wirusami. Pacjenci chorzy na choroby zakaźne nie muszą wychodzić z domu, nie doprowadzając do zakażenia innych, postronnych osób. Wielu pacjentów zastanawia się, czy teleporada przebiega w sposób podobny do standardowej wizyty. Prawda jest taka, że w niczym jej ona nie ustępuje – a dla pacjenta i lekarza wiąże się z o wiele większą wygodą. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że większość dolegliwości, z którymi pacjenci zgłaszają się do gabinetów lekarskich, wcale nie wymaga konsultacji twarzą w twarz. Więcej na temat e-konsultacji przeczytamy tutaj: https://e-recepta.net/e-konsultacja.

E-recepta – jak działa ten system?

E-recepta to o doskonała alternatywa dla standardowych recept w formie papierowej, która pojawiła się w 2020 roku. Trzeba podkreślić, że prace nad tym rozwiązaniem zaczęły się dobre kilka lat wcześniej. I chociaż początkowo zmiana ta dla pacjentów wiązała się z dużym zaskoczeniem i szokiem, to jednak przez te kilka lat od jej wprowadzenia, przywykli już do wygody, jaką oferuje ta forma wystawiania recept.

Elektroniczną receptę lekarz wystawia dokładnie w ten sam sposób, co tradycyjną. Uwaga – osoby, które korzystają z usług portali oferujących wystawianie recept online, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu miejsca nie służą do zamawiania potrzebnych leków. Wystawienie recepty obowiązkowo musi być poprzedzone konsultacją lekarską, najczęściej w formie wygodnego formularza. To lekarz specjalista po zapoznaniu się z danymi pacjenta podejmuje decyzję o tym, czy wystawienie e-recepty jest zasadne. Jeśli uzna, że w sytuacji danej osoby żaden lek na receptę nie okaże się pomocny, może odmówić wystawienia recepty online.

Pacjent, który po przeprowadzonej teleporadzie otrzymał e-receptę, może uzyskać dostęp do niej w wybranej przez siebie formie. Większość pacjentów decyduje się na sms-a bądź e-maila z załączoną receptą. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że e-recepta może także przybrać postać otrzymanego od lekarza wydruku bądź też powiadomienia w aplikacji Internetowego Konta Pacjenta.

Lekarstwo można odebrać w wybranej przez pacjenta aptece na terenie całego kraju. Wystarczy podać farmaceucie czterocyfrowy kod, który znajduje się na recepcie online, a także numer PESEL. Większość recept online ważna jest przez okres 30 dni – tak samo jak recepty papierowe. Data ważności recepty może wynosić także 7, 120 lub 365 dni, w zależności od rodzaju leku, jakiego dotyczy dokument.

Recepta online – dla kogo to dobre rozwiązanie?

Z e-recepty najczęściej korzystają przewlekle chorzy pacjenci, którzy przez dłuższy okres czasu przyjmują te same leki. Konsultacja w formie internetowego wywiadu lekarskiego pozwala im łatwo i szybko otrzymać receptę na zażywane na stałe leki alergiczne, antydepresyjne, przeciwbólowe, antykoncepcyjne, na nadciśnienie czy też cholesterol. Trzeba podkreślić, że w przypadku chorób przewlekłych to ciągłość terapii decyduje o efektywności procesu leczenia. Specjaliści za pośrednictwem teleporady mogą przepisać pacjentowi leki, które są mu niezbędne do prawidłowej pracy organizmu.

Recepta online to doskonałe rozwiązanie dla osób borykających się z sezonowymi chorobami, które potrafią dawać naprawdę ostre objawy, uniemożliwiające osobistą wizytę w przychodni. Recepta online pozwala choremu pacjentowi uzyskać niezbędny mu lek bez ryzyka, że w czasie oczekiwania w poczekalni zarazi inne osoby.

Na koniec warto dodać, że e-recepty są często ostatnią deską ratunku w nagłych sytuacjach, kiedy czas odgrywa bardzo ważną rolę. W ten sposób kobieta może otrzymać awaryjną tabletkę dzień po – pod warunkiem oczywiście, że lekarz uzna, że jest jej potrzebna. Wystarczy zdecydować się na przeprowadzenie wywiadu online, który przybiera formę formularza – jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz wystawi receptę nawet w 15 minut. To o wiele szybciej niż w przypadku wizyty w jakimkolwiek gabinecie lekarza. Nic więc dziwnego, że zdalne konsultacje w ostatnich latach cieszą się tak ogromną popularnością wśród pacjentów.

E-recpeta i telemedycyna to innowacyjne rozwiązania, które sprawiły, że system opieki medycznej w Polsce działa o wiele sprawniej niż do tej pory. Pacjenci są w stanie tę zmianę odczuć na własnej skórze i doceniają wygodę, jaką im zapewnia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!