Nielegalne i fałszywe leki sprzedawane w całej Polsce

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymują osoby, które nielegalnie wytwarzały i sprzedawały środki farmaceutyczne. Łączna wartość tego procederu wyniosła ok. 10 mln zł! 

Nielegalne i fałszywe leki sprzedawane w całej Polsce
  • Damian Jemioło
  • /
  • 27 stycznia 2023

Nielegalni producenci leków zatrzymani

Na terenie powiatu kościańskiego funkcjonariusze CBŚP i policjanci z KWP w Poznaniu zatrzymali 2 osoby, które nielegalnie wytwarzały i sprzedawały fałszywe leki. 

Uważaj na "lekowe podziemie". Kwitnie przemyt farmaceutykówUważaj na "lekowe podziemie". Kwitnie przemyt farmaceutykówAnna Malinowska

Zatrzymani usłyszeli zarzuty o produkcję, przechowywanie i wprowadzanie do obrotu podrobionych środków farmaceutycznych, przynależność do grupy przestępczej oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób. 

Policjantom udało się też skonfiskować wytworzone produkty o łącznej wartości ok. 10 mln zł. Wobec jednej z zatrzymanych osób sąd wydał tymczasowy nakaz aresztowania, a dla drugiej zastosował środki o charakterze wolnościowym.

Policjanci likwidują magazyn nielegalnych leków

Nielegalna dystrybucja i produkcja leków w Polsce to niestety nic nowego. Od 2018 r. na terenie całego kraju, a w szczególności na obszarze województwa wielkopolskiego policjanci rozbijali nielegalne grupy przestępcze i zamykali magazyny takich środków. 

W lutym 2022 r. zarzuty usłyszały wówczas 34 osoby, w tym 2 kierujące grupą przestępczą. Skonfiskowano też setki nielegalnych produktów leczniczych oraz półfabrykaty. Ich łączna wartość wyniosła 40 mln zł.

Czy leki refundowane będą tańsze? Ministerstwo Zdrowia z nowym pomysłem na listę refundacyjnąCzy leki refundowane będą tańsze? Ministerstwo Zdrowia z nowym pomysłem na listę refundacyjnąJan Wróblewski

Policjantom udało się też zamykać magazyny, w których przechowywane były tego typu wyroby. Proceder przestępczy jednak nadal trwa, a funkcjonariusze i prokuratura starają się go zakończyć. 

Problem nielegalnych środków jest w UE olbrzymi

Według Health Research Board ok. 83,4 mln (czyli 29% osób w wieku 15–64) obywateli Unii Europejskiej przynajmniej raz w życiu zażyło nielegalne środki farmaceutyczne. Część z nich to oczywiście też narkotyki i inne nielegalne substancje psychoaktywne, ale liczba ta i tak jest zatrważająca.

Dlatego Unia Europejska chce przeciwdziałać temu procederowi. Tzn. zarówno produkcji i dystrybucji narkotyków, jak i innych nielegalnych czy podrobionych środków farmaceutycznych. 

Problem jest o tyle szeroko zakrojony, że zdarza się nawet, że legalnie działające przychodnie niekiedy skupują podrobione środki farmaceutyczne. W 2009 r. mundurowi z Komendy Stołecznej Policji odkryli ok. 1000 nielegalnych leków w jednej z takich placówek medycznych. I takie procedery niestety będą się jeszcze zdarzać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!