Nieuzasadnione wezwanie karetki. Jakie konsekwencje mogę ponieść?
O tym, że w przypadku zagrożenia życia, poważnego wypadku domowego lub komunikacyjnego należy wezwać karetkę wiedzą wszyscy. Edukacja na temat działań w przypadku wypadku, pożaru czy napadu prowadzona jest od najmłodszych lat.
- Małgorzata Łaziuk
- /
- 1 lutego 2023
Każdy wiedzieć powinien, że w takim przypadku należy skontaktować się ze służbami wykręcając numer 112. Po przeprowadzeniu wywiadu dyspozytorzy podejmują decyzję, czy zaordynować wyjazd służb.
Z dzisiejszego artykułu dowiecie się, w jakich przypadkach można mówić o bezpodstawnym wezwaniu karetki oraz o tym, czy grozi za takie postępowanie kara pieniężna
Czy za bezpodstawne wezwanie karetki grozi kara?
Na początku warto zaznaczyć, że obowiązek udzielenia pomocy ma każda osoba, która jest świadkiem danego zdarzenia. Za jego niedopełnienie grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech. Nie należy bać się reagowania w takich nagłych przypadkach. Odpowiednia reakcja może ratować życie.
Bezpodstawne wezwanie karetki występuje wtedy, kiedy mimo posiadanej wiedzy, że sprawę można załatwić w innym miejscu (np. w przychodni) wykonywany jest telefon na numer alarmowy, a dyspozytor podczas wywiadu wprowadzany jest w błąd. Bardzo często ludzie dzwonią na numer 112, aby nie czekać na planowe zabiegi w szpitalu, na wykonanie zleconych badań, wypisanie recepty lub w przypadku chorób, w których nie ma potrzeby natychmiastowego reagowania.
MZ: od 2030 roku wszystkie ambulanse będą żółteMartyna Kowalska
Także za celowe wprowadzenie w błąd można zostać ukaranym — należy pamiętać, że wysłanie karetki do osoby, która wcale pomocy nie potrzebuje (mowa tu na przykład o żartach telefonicznych) może mieć wpływ na bezpieczeństwo innych osób — z tego powodu może nie zostać udzielona pomoc komuś, kto w tym samym czasie będzie jej potrzebować.
Takie postępowanie nie powinno być popierane społecznie.
Nieuzasadnione wezwanie karetki z celowym wprowadzeniem dyspozytora służb medycznych w błąd klasyfikowane jest jako wykroczenie — dotyczy tego artykuł 66 Kodeksu Wykroczeń. Za taki czyn grozi kara grzywny do 1000 zł. W przypadku, kiedy takie działanie nie jest jednorazowe może zostać orzeczona kara aresztu lub pozbawienia wolności.
Gdzie udać się w razie potrzeby pilnej pomocy?
Niekiedy zachodzi potrzeba szybkiej reakcji i konsultacji medycznej. Sposób postępowania takich przypadkach zależy od różnych czynników, na przykład od dnia tygodnia, pory dnia, stopnia zaawansowania zdarzenia czy choroby.
W dni powszednie najlepiej wybrać się do lekarza rodzinnego/internisty, który zaordynuje niezbędne leki, wystawi receptę, wdroży leczenie lub pokieruje do lekarzy specjalistów.W sytuacji poważnej pomoc można uzyskać na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (na SOR).
Zobacz film. Kamera uchwyciła jak policjanci ratują życie 3-latkiMonika Świetlińska
Niekiedy poza godzinami pracy przychodni i indywidualnej praktyki lekarzy następuje konieczność szybkiej konsultacji lekarskiej. Uzyskać ją można w placówkach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Osoby potrzebujące wsparcia do tego miejsca najczęściej udają się wieczorami i w dni, w których przychodnie nie działają (na przykład w ustawowo wolne od pracy).
Wezwanie karetki może komuś uratować życie. Nie należy wykonywać połączeń telefonicznych w celu uzyskania korzyści lub wprowadzenia kogoś w błąd. Warto zastosować się do zaleceń i pomoc uzyskać w miejscach do tego przeznaczonych, o których wspomniano wcześniej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.