Są pieniądze na NOP również po szczepieniach obowiązkowych

Od początku 2023 r. możesz złożyć wniosek o przyznanie świadczenia kompensacji z powodu niepożądanego działania szczepionki. Świadczenie wynosi do 100 tys. zł.

Są pieniądze na NOP również po szczepieniach obowiązkowych
  • Damian Jemioło
  • /
  • 9 lutego 2023

Rekompensata za niepożądane działanie szczepionki

Fundusz Kompensacyjny początkowo obejmował wyłącznie szczepienia przeciw COVID-19. Jednak od początku 2023 r. możesz pozyskać rekompensatę za niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) po preparatach przeciwko innym chorobom. Liczą się jednak wyłącznie szczepienia wykonane po 1 stycznia 2023 r. 

Szczepienia przeciw grypie – teraz też w aptekach. Dla kogo darmowe?Szczepienia przeciw grypie – teraz też w aptekach. Dla kogo darmowe?Martyna Kowalska

Fundusz obejmuje także szczepienia obowiązkowe, które przewiduje Program Szczepień Ochronnych. W jego skład wliczają się też szczepienia przeciwepidemiczne, np. przeciwko błonicy, krztuścowi, odrze, polio, WZW typu A, czy zakażeniom meningokokowym. 

Wysokość świadczenia wynosi do 100 tys. zł. Przysługuje ono jednak wyłącznie osobom, u których wystąpiło działanie niepożądane wymienione w opisie szczepionki. Świadczenie możesz też uzyskać jedynie, jeśli z powodu niepożądanego działania byłeś hospitalizowany przez co najmniej 14 dni. Jeżeli zaś doznałeś wstrząsu anafilaktycznego – wystarczy obserwacja pacjenta na SOR-ze lub w izbie przyjęć.

RPP uspokaja – szczepienia ochronne są bezpieczne

Rzecznik Praw Pacjenta wskazuje, że powikłania po szczepionkach występują niezmiernie rzadko. Mowa tu zwłaszcza o tzw. ciężkich odczynach poszczepiennych. Badania kliniczne określają jednak jakie niepożądane efekty występują najczęściej. Wskazywane są one w opisach szczepionek.

Rozpoczęły się także prace nad sprawozdaniem, które wykaże działania Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych w 2022 r. Szacuje się, że wówczas przyznano świadczenia o łącznej wysokości 3,7 mln zł. 

Uchodźcy z Ukrainy mogą w Polsce szczepić się przeciwko Covid-19Uchodźcy z Ukrainy mogą w Polsce szczepić się przeciwko Covid-19Monika Świetlińska

Obecnie trwają też prace nad utworzeniem kolejnych 2 funduszy – mają one wypłacać rekompensaty pacjentom poszkodowanym w wyniku zdarzeń medycznych w szpitalach i w związku z udziałem w badaniach klinicznych. 

Jak złożyć wniosek do Funduszu Kompensacyjnego?

Jeśli jesteś poszkodowany z powodu wystąpienia niepożądanych efektów po szczepieniu – musisz złożyć wniosek, aby wypłacono Ci kompensatę. Możesz to zrobić w formie elektronicznej lub papierowej. 

Na stronie Rzecznika Praw Pacjenta znajdziesz dokładny wzór, który musisz wypełnić, a następnie wydrukować i podpisać ręcznie, po czym wysłać pocztą. Możesz też wysłać wniosek online – do tego też będziesz musiał podpisać go ręcznie albo za pomocą podpisu elektronicznego, zaufanego czy kwalifikowanego. 

W formie papierowej wniosek wysyłasz na adres: Rzecznik Praw Pacjenta, ul. Młynarska 46, 01-171 Warszawa lub na adres e-mail [email protected]. Za złożenie wniosku musisz też zapłacić 200 zł. Płatności możesz uniknąć, jeśli zwrócisz się do Rzecznika Praw Pacjenta o zwolnienie z opłaty, powołując się np. na trudną sytuację finansową. Następnie musisz poczekać na decyzję RPP.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!