Uchodźcy z Ukrainy mogą w Polsce szczepić się przeciwko Covid-19

Ze względu na wzmożone przekraczanie granic przez osoby narodowości ukraińskiej od 25 lutego Minister Zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19.  

Uchodźcy z Ukrainy mogą w Polsce szczepić się przeciwko Covid-19
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 25 lutego 2022

Warunki zaszczepienia

- Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Dokumentem tym może być: dowód osobisty albo paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC — przekazało 25 lutego Ministerstwo Zdrowia.

Lekarz ma prawo i powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Wystawiając skierowanie, w polu „dane pacjenta” powinien wybrać „Inny identyfikator” (zamiast „Numer PESEL”) i wprowadzić numer dokumentu, jakim posługuje się uprawniony cudzoziemiec.

Co to jest azyl? Kto może na niego liczyć?Co to jest azyl? Kto może na niego liczyć?Michał Górecki

Ważne, aby na każdym etapie procesu realizacji szczepienia posługiwać się dokładnie tym samym dokumentem tożsamości, który posłużył do wystawienia e-skierowania.

Które szczepionki dla uchodźców?

- Rekomendowaną szczepionką jest szczepionka Vaccine Janssen J&J (szczepionka jednodawkowa) dla osób powyżej 18 roku życia. W rekomendowanych schematach szczepienia, możliwe jest także zastosowanie innych, preparatów dostępnych w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19 - poinformował resort zdrowia.

 W odniesieniu do osób poniżej 18 roku życia, kwalifikowanych do szczepienia (dzieci i młodzież), należy stosować szczepionki mRNA.  W przypadku kontynuacji rozpoczętego schematu szczepienia, należy je przeprowadzić na zasadach komunikowanych przez MZ punktom szczepień i obowiązujących obecnie w realizowanym NPS.  

- Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19, wypełniany przez osobę poddawaną szczepieniu, jest dostępny w języku ukraińskim i zostanie przekazany do punktów szczepień. Kwestionariusz w tej wersji językowej jest dostępny zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci. Aktualnie wszystkie szczepionki przeciw Covid-19 stosowane w Narodowym  Programie Szczepień przeciw Covid-19, mają porównywalny profil bezpieczeństwa, są bezpiecznie, skuteczne i wysokiej jakości - zapewnia MZ.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!