W dokumentacji medycznej znajdują się wizyty, na których nie byłem.Co robić?

W obecnym czasie postępuje cyfryzacja, a wiele instytucji usprawnia swoje działanie tak, aby zapewnić wygodę petentowi, by więcej mógł załatwić on-line, przy pomocy komputera, tableta, czy telefonu.

W dokumentacji medycznej znajdują się wizyty, na których nie byłem.Co robić?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 16 lutego 2023

Dziś ważne jest, aby wszelkie dane na temat przyjmowanych leków, przebytych operacji, czy spis wizyt lekarskich znajdowały się w jednym miejscu. To bardzo duże udogodnienie dla wielu osób: dzięki temu minimalizowane jest ryzyko zagubienia, istnieje możliwość szybkiego sprawdzenia, kiedy miała miejsce dana wizyta lekarska, jakie medykamenty zostały zaordynowane.

Jak sprawdzić historię medyczną?

Sposobów na zapoznanie się z historią medyczną jest co najmniej dwa. Można pojawić się osobiście i poinformować personel o takiej chęci, określając zakres czasowy oraz wybór poradni — placówka nie może tego odmówić, jednak skompletowanie i wykonanie kopii może potrwać jakiś czas. Warto pamiętać, że ma ona obowiązek udostępnić ją pacjentowi (może wydać ją skopiować lub wysłać e-mailem). Kolejnym sposobem jest skorzystanie z Internetowego Konta Pacjenta.

Nadchodzi reforma Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)Nadchodzi reforma Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)Martyna Kowalska

O udostępnienie dokumentów związanych ze zdrowiem mogą wnioskować nie tylko osoby, których ona dotyczy, ale także upoważnione przez nie do wykonania takiej czynności. 

Co zrobić, jeśli znajdziemy wizyty i świadczenia, których nie otrzymaliśmy?

Czasem, zwykle podczas korzystania z Internetowego Konta Pacjenta, można dostrzec wizyty, zabiegi, o których nie pamiętamy, z pewnością nie były wykonywane u danej osoby. Zdarza się, że został dokonany błędny zapis, zwykła pomyłka (na przykład związana z danymi osobowymi), ale są także sytuacje, że zostało to zrobione celowo, w celu wyłudzenia pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowotnego za wykonane działanie (fikcyjne).

Jak w takim razie postąpić?

Znalezione nieprawidłowości można w bardzo prosty i intuicyjny sposób zgłosić. Jest to czynność nie wymagająca czasu: wystarczy skorzystać z IKP, by to zrobić. 

E-doradca NFZ. Nowa usługa w internecieE-doradca NFZ. Nowa usługa w internecieAnna Malinowska

Dla niektórych osób sprawa może wydawać się błaha, jednak tak naprawdę pomijając ją, ignorując szkodzimy nie tylko sobie, ale też innym osobom. Pieniądze, którymi dysponuje NFZ przekazywane są na ten cel pochodzą nie tylko ze środków państwowych, ale też ze składek odliczanych od pensji, Bierność, takie postępowanie to błąd, ciche przyzwolenie na marnotrawienie pieniędzy, czy zwiększenie zysków poprzez wprowadzenie w błąd NFZ.

Portal IKP to bardzo duże udogodnienie dla pacjentów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.