Nadchodzi reforma Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)

Więcej badań diagnostycznych i profilaktycznych, krótszy czas na postawienie diagnozy – nadchodzi reforma Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Co zmieni się w POZ od 1 lipca 2022 r.? Ministerstwo Zdrowia odsłania karty.

Nadchodzi reforma Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 czerwca 2022

Zmiany w POZ

Minister Zdrowia Adam Niedzielski nazywa zmiany, jakie dotkną POZ „fundamentalnymi” oraz „poważną reformą”. Zaznacza, że resort pracował nad nimi przez ostatni rok bazując m.in. na podstawie oczekiwań pacjentów. Od lipca poszerzony zostanie zakres badań diagnostycznych, jakie są zlecane przez lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej. 

Diagnostyka zdrowotna w POZ

Jak informuje MZ, na liście badań znajduje się m.in. szybki test, który wykrywa antygen paciorkowca, badania anty-CPP pomagające rozpoznanie reumatoidalnego zapalenia stawów, a także testy w kierunku wirusa wątroby typu „C”. 

Dzięki tym nowościom w zasadniczy sposób ma skrócić się czas oczekiwania na postawienie diagnozy. To z kolei powinno przełożyć się na szybkość wdrożenia odpowiedniej terapii. 

Profilaktyka 40+. Rusza nowa odsłona programu – będzie loteria!Profilaktyka 40+. Rusza nowa odsłona programu – będzie loteria!Martyna Kowalska

Nowy standard w gabinetach lekarskich.

Chcemy wprowadzić proaktywną opiekę, która stanie się nowym standardem w opiece zdrowotnej. Lekarze POZ będą otrzymywali premie, jeżeli ich pacjenci będą zaopiekowani i kierowani na odpowiednie badania” – powiedział ministerAdam Niedzielski.

W przypadku pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby, będzie możliwość prowadzenia ich w większym zakresie na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej. To zmniejszy konieczność częstych dojazdów do specjalistów, pracujących zazwyczaj w większych ośrodkach. Według zapowiedzi MZ, część chorób, takich jak np. cukrzyca będzie prowadzonych przez lekarzy w gabinetach POZ. 

Opieka skoordynowana w POZ

Strategia Ministerstwa Zdrowia skierowana jest w stronę większej diagnostyki oraz opieki koordynowanej. Wprowadzone zostaną także konsultacje w relacji „lekarz POZ – lekarz specjalista”. Wszystko po to, by usprawnić proces leczenia, który obecnie jest dość złożony. 

Co więcej, w ramach opieki koordynowanej będzie istniała możliwość wykonania badań z zakresu kardiologii, diabetologii, endokrynologii, oraz pulmonologii. Zmianom ulegnie także system rozliczania świadczeń pielęgniarskich. 

Więcej profilaktyki w POZ

Minister kładzie ogromny nacisk na badania profilaktyczne, które w jego ocenie powinny być podstawą piramidy świadczeń w ochronie zdrowia. „Reforma zakłada duże zmiany w programie profilaktyki chorób układu krążenia – do badań zakwalifikuje się większa grupa pacjentów (w wieku 35-65 lat), a program będą mogły samodzielnie realizować pielęgniarki, zamiast – tak jak dotychczas – przez lekarza POZ” – czytamy w komunikacie MZ. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!