Wracają cła i VAT na maseczki. Europa uznała, że pandemia się skończyła?

Podatkowy relikt z czasów, w których w całej Europie brakowało środków ochrony w tym w szczególności maseczek, przechodzi do historii. Komisja Europejska nie przedłuży przepisów, na mocy których cła i VAT na maseczki był zniesiony.

Wracają cła i VAT na maseczki. Europa uznała, że pandemia się skończyła?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 czerwca 2022

Środki ochronne bez podatku VAT i ceł

To nie są wcale odległe czasy. W całej Europie brakowało maseczek, a do ich transportu wykorzystywano największe samoloty cargo, w tym nieistniejącego już potężnego Antonowa. Środki ochrony przed koronawirusem były głównie importowane z Chin. 

W tych okolicznościach Komisja Europejska zdecydowała się znieść cła oraz podatek VAT na wszelkie towary konieczne do walki z pandemią COVID-19. Przepisy dotyczyły więc nie tylko osławionych maseczek, ale także wszelkiego rodzaju fartuchów, jednorazowych rękawiczek, przyłbic itd. Przepisy raz były przedłużane, teraz Bruksela nie widzi takiej konieczności. 

Nadchodzi reforma Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)Nadchodzi reforma Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)Martyna Kowalska

Maseczki podrożeją

Przepisy, na mocy których cła i VAT nie dotyczyły towarów służących do walki z pandemią, wygasają 30 czerwca 2022 roku. Oczywiście na stole pozostaje opcja przedłużenia tych przepisów, jednak wiemy już na pewno, że Komisja Europejska z niej nie skorzysta. To oznacza, że można się spodziewać, że maseczki i inne produkty ochronne w najbliższym czasie podrożeją. 

Pandemia nie wróci?

Najwyraźniej władze w Brukseli nie przewidują, by restrykcje związane z noszeniem maseczek powróciły. Chyba że w magazynach, na wszelki wypadek pozostaje wystarczająca ilość tego typu produktów. Z drugiej jednak strony w przyszłości, do wygaszanych właśnie rozwiązań prawnych można powrócić.

Jak napisano w komunikacie opublikowanym na stronie Krajowej Administracji Skarbowej „Komisja Europejska i państwa członkowskie, w odniesieniu do których ma zastosowanie decyzja Komisji (UE) 2021/2313 z 22 grudnia 2021 r. uznały, że nie ma już potrzeby przedłużania okresu jej obowiązywania. Decyzja ta ma zastosowanie do przywozu dokonanego z państw spoza Unii Europejskiej (UE) do niektórych państw członkowskich UE, w tym do Polski, w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r.”

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!