Świadczenie rehabilitacyjne - kiedy o nie wnioskować?

W życiu nie wszystko da się zaplanować — o tym z pewnością przekonaliście się nie raz i nie dwa. Bardzo często nieprzewidziane sytuacje mogą pojawić się w naprawdę różnych sytuacjach, także  w sprawach związanych ze zdrowiem. 

Świadczenie rehabilitacyjne - kiedy o nie wnioskować?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 20 lutego 2023

W chwili, kiedy bardzo ważne jest odzyskanie dobrego samopoczucia, niezbędne jest zapewnienie ku temu odpowiednich warunków. Przede wszystkim należy poświęcić czas na odpoczynek i rekonwalescencję, tak aby urazy się zagoiły, a ból i dolegliwości nie powróciły. W tym celu należy skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Co jednak w sytuacji, kiedy choroba jest poważna, a wszystkie przysługujące dni zostaną wykorzystane?

Co to jest świadczenie rehabilitacyjne?

Osoby pracujące wiedzą, że zwolnienie lekarskie to czas, w którym osoba, która zachorowała lub uległa urazowi powinna odzyskać zdrowie. Może mieć ono określoną długość: przebywać na zwolnieniu lekarskim nie można w nieograniczonej liczbie dni. Co ważne — zwolnienia lekarskie na różne choroby ulegają sumowaniu. Najpierw wykorzystywane jest wypisane przez lekarza — specjalistę zwolnienie na druku ZLA, dopiero po jego wykorzystaniu należy złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne.

Przepracowani czy leniwi? Co drugi Polak na zwolnieniu lekarskimPrzepracowani czy leniwi? Co drugi Polak na zwolnieniu lekarskimMikołaj Frączak

Wnioskować o nie mogą pracownicy, którzy posiadają opłacone ubezpieczenie zdrowotne, a także mają brak zaległości w uiszczaniu składek zdrowotnych w ZUS.

Warto zapamiętać, że świadczenie rehabilitacyjne przysługuje po złożeniu odpowiedniego wniosku, a decyzję wydaje lekarz orzecznik.

Przebywający na nim otrzymują zmienne kwoty:

  • 90% podstawy zasiłku chorobowego  przez 3 początkowe miesiące,
  • 75% podstawy zasiłku chorobowego w kolejnych miesiącach.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje również kobietom, które spodziewają się dziecka — w momencie, kiedy przed zajściem w ciążę chorowały i przebywały na zwolnieniu lekarskim.  

W takiej sytuacji otrzymują one 100% podstawy zasiłku chorobowego. Należy pamiętać, że jeżeli nie minie 60 dni, to kolejne zwolnienie lekarskie wlicza się do poprzedniego okresu zasiłkowego. Jeśli zaś najpierw nastąpiło zwolnienie lekarskie z powodu choroby, a dopiero później nastąpił brak zdolności do wykonywania pracy z powodu  ciąży, to następuje nowy termin wyliczania dni zasiłku chorobowego.

6 tygodni przed zakończeniem należy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Jeśli zostanie on złożony w późniejszym czasie może nastąpić przerwa w wypłacaniu pieniędzy przysługujących osobie, która uzyskała takie świadczenie.

Świadczenie rehabilitacyjne — kiedy?

Na zwolnieniu lekarskim można przebywać 182 dni lub, w przypadku ciąży — 270 dni. Jeśli zostanie wykorzystany cały jego wymiar — pracownik ma kilka wyjść. Jednym, ale najmniej korzystnym, nieopłacalnym — jest skorzystanie z urlopu bezpłatnego (na który zgodę musi udzielić pracodawca). Najwięcej osób decyduje się na skorzystanie z opcji świadczenia rehabilitacyjnego: dzięki niemu nie następuje utrata pracy i dochodów — dany jest za to czas na dojście do zdrowia. Należy jednak pamiętać, że i jego czas nie jest ograniczony, jednak to ogromna pomoc w rekonwalescencji. Na świadczeniu rehabilitacyjnym można przebywać maksymalnie przez rok.

Kto może sprawdzić legalność zwolnienia lekarskiego?Kto może sprawdzić legalność zwolnienia lekarskiego?Iga Gradzka

Dla wielu osób przeżywanie choroby, pogorszenia zdrowia to bardzo trudna sytuacja. Bardzo ważne jest też zdrowie psychiczne i możliwość odpoczynku, które wspiera ten, często ciężki, proces. Ważne, aby w tym czasie nie nakładać na siebie kolejnych zmartwień: związanych z brakiem pracy (możliwości powrotu po wyzdrowieniu) i funduszy na życie, na utrzymanie podczas choroby.

Jeśli został wykorzystany czas świadczenia rehabilitacyjnego istnieje możliwość wnioskowania o przyznanie renty z powodu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy. Wspomniane świadczenie pieniężne można otrzymać składając wniosek do jednostki ZUS właściwej terytorialnie — najbliżej miejscu zamieszkania wnioskodawcy (może również to zrobić w innych, w takim przypadki dokumenty zostaną przekazane).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!