Co przysługuje osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności?
Osoby z niepełnosprawnością bardzo często mają ograniczenia związane z prowadzeniem życia zawodowego, niekiedy ich stan jest na tyle poważny, że nawet w czynnościach codziennych niezbędna jest obecność oraz pomoc drugiej osoby. Często w takiej sytuacji orzekana jest niezdolność do samodzielnej egzystencji.
- Małgorzata Łaziuk
- /
- 23 lutego 2023
Dla nich przygotowane są programy pomocowe będące ogromnym wsparciem nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale także dla ich opiekunów. Dzięki złożonym wnioskom istnieje możliwość uzyskania różnego rodzaju dofinansowań na przykład na zakup sprzętów niezbędnych w odpowiedniej rehabilitacji, ale także pomoc drugiej osoby na co dzień (poprzez opiekę wytchnieniową). Dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą uczęszczać do szkół i ośrodków dla uczniów o specjalnych potrzebach kształcenia i klas integracyjnych, być pod opieką nauczyciela wspomagającego czy uczęszczać na zajęcia wyrównawcze.
Komu przysługuje orzeczenie o niepełnosprawności?
Taki dokument uzyskać mogą osoby o różnym stanie zdrowia, zdolne do samodzielnej egzystencji i takie, które muszą mieć opiekę, pomoc drugiej osoby. W przypadku dzieci nie jest ustalany stopień niepełnosprawności.
Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?Jan Wróblewski
Dopiero od 16 roku życia jest on uwzględniany w orzeczeniu: lekarz orzecznik podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni: lekkiego, umiarkowanego oraz znacznego.
Jakie udogodnienia daje posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności.
Posiadanie takiego dokumentu daje wiele możliwości. W naszym artykule wspominamy o niektórych korzyściach, które dotyczą osób niepełnosprawnych, legitymujących się takim orzeczeniem.
Orzeczenie o niepełnosprawności daje:
Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą:
- korzystać z programów PFRON i PCPR (dofinansowania sprzętu elektronicznego, likwidacja barier architektonicznych, wózków inwalidzkich, turnusów rehabilitacyjnych, studiów, kursów itp.),
- uzyskać dofinansowanie stanowiska pracy lub dofinansowania do kwoty wynagrodzenia,
- starać się o kartę parkingową,
- korzystać z ulg podatkowych (np. rehabilitacyjnej),
- uzyskać krótszy dzień pracy,
- mieć 10 dni dodatkowego urlopu,
- dłużej przebywać na przerwie w pracy (30 minut),
- uzyskać ulgi komunikacyjne,
- mieć preferencyjne warunki w kierunku uzyskania większego mieszkania socjalnego (osoba z niepełnosprawnością powinna zamieszkiwać oddzielny pokój).
Oprócz dofinansowań wspomnianych wyżej oraz ulg orzeczenie o niepełnosprawności otwiera także drogę do starania się o rentę socjalną, zasiłek pielęgnacyjny.
Zasiłek pielęgnacyjny. Komu przysługuje?Małgorzata Łaziuk
Bardzo często wsparcie uzyskiwane z programów pomocowych instytucji to kropla w morzu potrzeb dla osób niepełnosprawnych. Posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności ułatwia wiele spraw, między innymi dbanie o zdrowie, poprawianie sprawności dzięki rehabilitacji. Może także pomóc w spełnieniu potrzeb, a niekiedy także i marzeń osób z problemami zdrowotnymi. Aby uzyskać informacje na temat możliwości uzyskania dofinansowań czy pomocy należy udać się do działu Rehabilitacji Społecznej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) lub oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.