Kobieta umiera co dwie minuty z powodu ciąży lub porodu

Co dwie minuty na świecie umiera matka – tak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Światową Organizację Zdrowia.  Najczęstszymi przyczynami zgonów są: ciężkie krwawienie, powikłania po niebezpiecznej aborcji oraz choroby, takie jak HIV/AIDS i malaria.

Kobieta umiera co dwie minuty z powodu ciąży lub porodu
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 1 marca 2023

Co dwie minuty na świecie umiera matka

Pod konie lutego Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport Tendencje w śmiertelności matek  2000-2020. Jego wyniki są zatrważające – na świecie umiera co dwie minuty kobieta w czasie ciąży lub porodu. Ponadto mniej więcej jedna trzecia matek nie ma nawet czterech z zalecanych ośmiu badań przedporodowych ani podstawowej opieki poporodowej, a około 270 milionów kobiet nie ma dostępu do nowoczesnych metod planowania rodziny. 

WHO: Życie seksualne to nie tylko reprodukcja i chorobyWHO: Życie seksualne to nie tylko reprodukcja i chorobyMonika Świetlińska

- Chociaż ciąża powinna być czasem ogromnej nadziei i pozytywnym doświadczeniem dla wszystkich kobiet, jest tragicznie wciąż szokująco niebezpiecznym doświadczeniem dla milionów ludzi na całym świecie, którzy nie mają dostępu do wysokiej jakości, pełnej szacunku opieki zdrowotnej powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). 

- Te nowe statystyki ujawniają pilną potrzebę zapewnienia każdej kobiecie i dziewczynce dostępu do krytycznych usług zdrowotnych przed, w trakcie i po porodzie oraz możliwości pełnego korzystania ze swoich praw reprodukcyjnych – dodał.

Najwięcej kobiet umiera Afryce Subsaharyjskiej

Z raportu wynika, że najwięcej kobiet w ciąży lub w trakcie porodu umiera w najbiedniejszych częściach świata oraz w krajach dotkniętych konfliktami. W 2020 r. około 70% wszystkich zgonów matek miało miejsce w Afryce Subsaharyjskiej. W dziewięciu krajach dotkniętych poważnymi kryzysami humanitarnymi wskaźniki umieralności były ponad dwukrotnie wyższe niż średnia światowa (551 zgonów na 100 000 żywych urodzeń w porównaniu z 223 na całym świecie).

Najczęstszymi przyczynami zgonów matek są: ciężkie krwawienie, wysokie ciśnienie krwi, infekcje związane z ciążą, powikłania po niebezpiecznej aborcji oraz choroby, które mogą ulec pogorszeniu w czasie ciąży (takie jak HIV/AIDS i malaria).

Na co umierają Polacy? Najnowsze daneNa co umierają Polacy? Najnowsze daneMonika Świetlińska

Raport Tendencje w śmiertelności matek w latach 2000-2020 został opracowany przez Światową Organizację Zdrowia w ramach Międzyagencyjnej Grupy ONZ ds. Oszacowania Śmiertelności Matek, w skład której wchodzą WHO, UNICEF, UNFPA, Grupa Banku Światowego oraz Wydział ds. Ludności Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ. 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!