Kobieta umiera co dwie minuty z powodu ciąży lub porodu
Co dwie minuty na świecie umiera matka – tak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Światową Organizację Zdrowia. Najczęstszymi przyczynami zgonów są: ciężkie krwawienie, powikłania po niebezpiecznej aborcji oraz choroby, takie jak HIV/AIDS i malaria.
- Joanna Gościńska
- /
- 1 marca 2023
Co dwie minuty na świecie umiera matka
Pod konie lutego Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport Tendencje w śmiertelności matek 2000-2020. Jego wyniki są zatrważające – na świecie umiera co dwie minuty kobieta w czasie ciąży lub porodu. Ponadto mniej więcej jedna trzecia matek nie ma nawet czterech z zalecanych ośmiu badań przedporodowych ani podstawowej opieki poporodowej, a około 270 milionów kobiet nie ma dostępu do nowoczesnych metod planowania rodziny.
WHO: Życie seksualne to nie tylko reprodukcja i chorobyMonika Świetlińska
- Chociaż ciąża powinna być czasem ogromnej nadziei i pozytywnym doświadczeniem dla wszystkich kobiet, jest tragicznie wciąż szokująco niebezpiecznym doświadczeniem dla milionów ludzi na całym świecie, którzy nie mają dostępu do wysokiej jakości, pełnej szacunku opieki zdrowotnej – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
- Te nowe statystyki ujawniają pilną potrzebę zapewnienia każdej kobiecie i dziewczynce dostępu do krytycznych usług zdrowotnych przed, w trakcie i po porodzie oraz możliwości pełnego korzystania ze swoich praw reprodukcyjnych – dodał.
Najwięcej kobiet umiera Afryce Subsaharyjskiej
Z raportu wynika, że najwięcej kobiet w ciąży lub w trakcie porodu umiera w najbiedniejszych częściach świata oraz w krajach dotkniętych konfliktami. W 2020 r. około 70% wszystkich zgonów matek miało miejsce w Afryce Subsaharyjskiej. W dziewięciu krajach dotkniętych poważnymi kryzysami humanitarnymi wskaźniki umieralności były ponad dwukrotnie wyższe niż średnia światowa (551 zgonów na 100 000 żywych urodzeń w porównaniu z 223 na całym świecie).
Najczęstszymi przyczynami zgonów matek są: ciężkie krwawienie, wysokie ciśnienie krwi, infekcje związane z ciążą, powikłania po niebezpiecznej aborcji oraz choroby, które mogą ulec pogorszeniu w czasie ciąży (takie jak HIV/AIDS i malaria).
Na co umierają Polacy? Najnowsze daneMonika Świetlińska
Raport Tendencje w śmiertelności matek w latach 2000-2020 został opracowany przez Światową Organizację Zdrowia w ramach Międzyagencyjnej Grupy ONZ ds. Oszacowania Śmiertelności Matek, w skład której wchodzą WHO, UNICEF, UNFPA, Grupa Banku Światowego oraz Wydział ds. Ludności Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.