WHO: Życie seksualne to nie tylko reprodukcja i choroby

W tym roku WHO, HRP i partnerzy opublikowali analizę dotyczącą potrzeby uwzględniania przyjemności seksualnej, a nie tylko ryzyka choroby, w projektowaniu programów zdrowia seksualnego. Przegląd systematyczny i metaanaliza wykazały, że przyjemność seksualna może być ważnym czynnikiem sukcesu w poszerzaniu wiedzy na temat seksu i przyjmowaniu bezpieczniejszych praktyk seksualnych, takich jak używanie prezerwatyw.

WHO: Życie seksualne to nie tylko reprodukcja i choroby
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 12 września 2022

HRP (UNDP/UNFPA/UNICEF/WHO/Bank Światowy Specjalny Program Badań, Rozwoju i Badań nad Reprodukcją Człowieka) jest głównym instrumentem w ramach systemu Narodów Zjednoczonych w zakresie badań nad reprodukcją człowieka, skupiającym decydentów, naukowców, pracowników służby zdrowia, klinicystów, konsumentów i przedstawicieli społeczności w celu określenia i zajęcia się priorytetami w zakresie badań mających na celu poprawę zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.

Sposób na udane życie seksualne

- Edukacja i usługi w zakresie zdrowia seksualnego tradycyjnie promują bezpieczniejsze praktyki seksualne, koncentrując się na zmniejszeniu ryzyka i zapobieganiu chorobom, nie zdając sobie sprawy, że bezpieczniejszy seks może również promować intymność, przyjemność, zgodę i dobre samopoczucie – powiedziała dr Lianne Gonsalves ze specjalnego programu HRP WHO/ONZ. 

Zdrożeją leki? Przedsiębiorcy z branży farmaceutycznej nie mają wątpliwościZdrożeją leki? Przedsiębiorcy z branży farmaceutycznej nie mają wątpliwościMichał Górecki

- To badanie dostarcza prostego komunikatu: programy, które lepiej odzwierciedlają powody, dla których ludzie uprawiają seks – w tym dla przyjemności – pokazują lepsze wyniki zdrowotne. Mamy nadzieję, że te wyniki pobudzą społeczność zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych do promowania usług, które edukują i przygotowują użytkowników do uprawiania seksu, który jest bezpieczny, dobrowolny i przyjemny — dodała.

Promocja zdrowia i dobrego samopoczucia seksualnego 

Dobrostan seksualny można zdefiniować jako szacunek seksualny, przyjemność seksualną, samoocenę seksualną i samostanowienie w życiu seksualnym. 

- Pojawiają się interwencje mające na celu poprawę samopoczucia seksualnego. Ważnym kamieniem milowym jest najnowsza edycja Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD), która po raz pierwszy zawiera rozdział dotyczący zdrowia seksualnego. Dostarczając najnowsze, oparte na dowodach definicje, WHO ułatwia diagnozowanie i odpowiednie leczenie wielu różnych schorzeń związanych ze zdrowiem seksualnym. Kraje zaczęły korzystać z tego rozdziału w styczniu 2022 r. WHO współpracowała z partnerami, w tym z HRP, w celu opracowania wytycznych dla pozaszkolnych programów kompleksowej edukacji seksualnej (CSE), które są odpowiednie i bezpieczne dla różnych grup dzieci i młodzieży. Stanowi to uzupełnienie wytycznych opracowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych dotyczących edukacji seksualnej w szkołach. Te materiały do ​​nauczania i uczenia się o poznawczych, emocjonalnych, fizycznych i społecznych aspektach seksualności podkreślają, że aktywność seksualna jest częścią normalnego i zdrowego życia, podobnie jak dawanie i otrzymywanie przyjemności seksualnej — informuje Światowa Organizacja Zdrowia.

Co jeszcze zaleca WHO?

Jej zdaniem, ważne jest włączenie krótkiej komunikacji związanej z seksualnością, gdy to możliwe, klinicznego narzędzia zmiany zachowania, które wymaga holistycznego i pozytywnego zrozumienia zdrowia seksualnego i seksualności. Ponadto, aby zapewnić odpowiednie usługi, potrzebne są solidne, przejrzyste i porównywalne dane dotyczące zdrowia seksualnego. 

WHO i HRP koordynują globalny program badawczy w celu zaprojektowania instrumentów ankietowych, które mogą lepiej oceniać praktyki seksualne, zachowania i wyniki zdrowotne ludzi oraz informować o programach krajowych w celu osiągnięcia dobrego samopoczucia seksualnego. 

Nowość w szkołach: konsultacje z nauczycielem dla uczniów i rodzicówNowość w szkołach: konsultacje z nauczycielem dla uczniów i rodzicówMartyna Kowalska

WHO uznaje, że promocja zdrowia seksualnego obejmuje również działania zapobiegające złemu zdrowiu. 

- Na całym świecie wiele kobiet, dziewcząt i osób o różnej płci nadal doświadcza niedobrowolnej i brutalnej aktywności seksualnej. WHO i HRP wspierają krajowe wysiłki na całym świecie w celu zapobiegania i zarządzania skutkami wszelkich form przemocy seksualnej. Aby wyeliminować choroby, które wpływają na zdrowie seksualne, WHO opracowała nowe globalne strategie zwalczania chorób przenoszonych drogą płciową, w tym HIV. Aby usunąć przeszkody w osiągnięciu powszechnego dostępu do krytycznych usług związanych z chorobami przenoszonymi drogą płciową/HIV, WHO obecnie nadaje priorytet programowi badawczemu mającemu na celu poprawę wdrażania krajowych programów dotyczących chorób przenoszonych drogą płciową oraz opracowanie planu rozwoju i wprowadzenia szczepionek przeciwko chorobom przenoszonym drogą płciową — przekazuje Światowa Organizacja Zdrowia.

Być człowiekiem 

Dobre zdrowie seksualne ma fundamentalne znaczenie dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia jednostek, par i rodzin, a także dla społecznego i ekonomicznego rozwoju społeczności i krajów. 

- WHO uznaje, że ludzie uprawiają seks jako część zdrowego życia i intymnych relacji, a nie wyłącznie w celu reprodukcji. Nasze zaangażowanie w badania, dowody, wskazówki i entuzjastyczne promowanie zdrowia seksualnego jest niezbędne do wypełnienia przez każdą osobę praw człowieka związanych z seksualnością i dobrostanem - mówi Pascale Allotey, dyrektor Departamentu Zdrowia i Badań Seksualnych i Reprodukcyjnych WHO (SRH), w tym HRP.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!