MSWiA o dystrybucji jodku potasu. Tabletki trafiły do komend powiatowych PSP

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało informacje ws. dystrybucji jodku potasu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. Ma to związek z walkami w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południowym wschodzie Ukrainy.

MSWiA o dystrybucji jodku potasu. Tabletki trafiły do komend powiatowych PSP
  • Michał Górecki
  • /
  • 19 września 2022

Tabletki jodku potasu u strażaków

W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu” – przekazało w poniedziałek (19.9) w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Jodek potasu – procedura dystrybucji

MSWiA wyjaśnia, że dystrybucja jodku potasu do powiatowych komend Państwowej Straży Pożarnej jest standardową procedurą, która jest opisana w przepisach prawnych. Stosuje się ją na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia związanego z promieniowaniem radioaktywnym. 

  

Czy jest zagrożenie radiacyjne?

Resort uspokaja jednocześnie, że obecnie nie występuje zagrożenie radiacyjne na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Aktualną sytuację na bieżąco monitoruje Państwowa Agencja Atomistyki. MSWiA zapewnia, że służby, które ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo państwa utrzymują stan ciągłej gotowości. „Odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski” – zapewniają władze.

Zaporoska Elektrownia Atomowa. Czym jest Enerhodar?Zaporoska Elektrownia Atomowa. Czym jest Enerhodar?Mikołaj Frączak

Czy można profilaktycznie przyjąć jodek potasu?

MSWiA ostrzega, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!