Sanatoria po nowemu. Zmienią się zasady kierowania na leczenie uzdrowiskowe

Zasady kierowania na leczenie uzdrowiskowe będą zmienione. Pacjent będzie teraz sam mógł zdecydować gdzie, oraz w jakim terminie wyjedzie na leczenie lub rehabilitację – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Sanatoria po nowemu. Zmienią się zasady kierowania na leczenie uzdrowiskowe
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 września 2022

Zmiany w leczeniu uzdrowiskowym

Ministerstwo Zdrowia zapowiada nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Ma ona wprowadzić znaczące zmiany w obszarze leczenia uzdrowiskowego. Według zapowiedzi resortu kierowanie na tego typu leczenie będzie uproszczone oraz w pełni elektroniczne. 

Wiadomo już, że kwalifikacje pacjenta będzie przeprowadzał lekarz w uzdrowisku. Do tej pory leżało to w kompetencjach oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. 

System teleinformatyczny ds. leczenia uzdrowiskowego

Ministerstwo zapowiada także uruchomienie nowego systemu teleinformatycznego. Dzięki niemu pacjenci nie będą musieli dostarczać papierowego skierowania od lekarza do Narodowego Funduszu Zdrowia. Podobnie jak w przypadku e-recept pacjent otrzyma kod, który w tym przypadku, pozwoli mu on zarejestrować swój pobyt w sanatorium. Lekarz z kolei będzie mógł przesłać drogą elektroniczną skierowanie pacjenta do wybranego przez niego ośrodka. 

Jak to będzie działało w praktyce? Minister zdrowia wyjaśnia, że uzdrowiska będą we własnym zakresie prowadzić listę oczekujących oraz wyznaczać terminy leczenia. „To fundamentalna zmiana” – przekonuje Adam Niedzielski.

NFZ wyda majątek na cyberbezpieczeństwo szpitaliNFZ wyda majątek na cyberbezpieczeństwo szpitaliMartyna Kowalska

Zmiana mechanizmu kierowania do sanatoriów

Do tej pory zarządzanie listą oczekujących należało wyłącznie do urzędników Narodowego Funduszu Zdrowia. Termin był uzależniony od kolejki… w danym regionie. Teraz przepisy zmienią dostępność do leczenia uzdrowiskowego. Czas oczekiwania ma się radykalnie skrócić.

Standard opieki w sanatoriach

Planowana reforma przewiduje również zwiększenie liczby zabiegów fizjoterapeutycznych w leczeniu uzdrowiskowym dorosłych. Teraz mają być cztery dziennie, a nie jak dotychczas tylko trzy. 

W ocenie ministra Niedzielskiego ta zmiana będzie skutkowała podniesieniem standardu opieki w sanatoriach. Większy nacisk zostanie położony na jakość. Sanatoria będą również zobligowane do monitorowania skuteczności przeprowadzonego leczenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!