MZ: Ruszą szczepienia przypominające dla dzieci w wieku 5-11 lat

Dzieci w wieku od 5. do 11. roku życia będą objęte szczepieniami dawką przypominającą przeciw COVID-19. Decyzję w tej sprawie podjął Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Informację na ten temat przekazał tuż przed południem 28.09. podczas konferencji prasowej.

MZ: Ruszą szczepienia przypominające dla dzieci w wieku 5-11 lat
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 28 września 2022

Dawka przypominająca dla dzieci

Niedzielski podejmując decyzję w sprawie szczepienia dzieci między 5. a 11. rokiem życia tzw. boosterem, czyli dawką przypominającą wziął pod uwagę rekomendację Europejskiej Agencji Leków. Przypomnijmy, organizacja ta dopuściła szczepienie dzieci we wspomnianym przedziale wiekowym szczepionką w specjalnej wersji „Pfizer Junior”.

 

Od kiedy dawka przypominająca dla dzieci?

Jak zwykle, po takiej decyzji Ministerstwo Zdrowia przystąpi do wystawiania skierowań dla zakwalifikowanej do programu szczepień grupy wiekowej. Elektroniczne dokumenty uprawniające do szczepień będą wystawiane zaraz na początku października. 

Resort wskazuje, że ma to nastąpić 2 i 3 października. W tych dniach w systemie pojawi się prawie pół miliona elektronicznych skierowań dla dzieci w wieku 5-11 lat. Oczywiście mówimy o tych pacjentach, którzy przeszli podstawowy schemat szczepienia złożony z dwóch dawek preparatu. 

COVID-19: Ministerstwo Zdrowia wystawia skierowania na czwartą dawkę. Dla kogo?COVID-19: Ministerstwo Zdrowia wystawia skierowania na czwartą dawkę. Dla kogo?Michał Górecki

Szczepienie czwartą dawką niezbyt popularne

Wiele wskazuje na to, że zainteresowanie szczepieniem tzw. czwartą dawką, lub drugą dawką przypominającą jest dość niskie. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że trzecią dawką w Polsce zaszczepiło się ponad 12 mln osób. W przypadku czwartej dawki, wyniki nie wyglądają na razie optymistyczne. Dodajmy, że możliwość zaszczepienia się drugą dawką przypominającą dla osób powyżej 12. roku życia istnieje dopiero od 16 września 2022 roku. Ministerstwo Zdrowia wystawiło już e-skierowania osobom uprawnionym. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!