NFZ: 4 tysiące punktów szczepień przeciw grypie
Od 1 września 2022 roku można przyjąć szczepionkę przeciw grypie. Jak poinformował właśnie Narodowy Fundusz Zdrowia, w całym kraju są już prawie 4 tysiące punktów szczepień. Może być więcej, bowiem nabór tego typu placówek trwa do końca września.
- Mikołaj Frączak
- /
- 28 września 2022
Lista punktów szczepień przeciw grypie
Lista punktów, w których można poddać się szczepieniu, jest już prawie kompletna. Napisaliśmy „prawie”, bo jeszcze do końca września placówki medyczne oraz apteki mogą zgłosić się do programu. Jeżeli jednak ktoś chciałby sprawdzić, gdzie obecnie znajduje się najbliższy punkt szczepień, może zrobić to na tej stronie internetowej. Najpierw wybieramy właściwe województwo, potem ściągamy plik (tekstowy lub arkusz kalkulacyjny), a następnie szukamy interesującej nas miejscowości.
Kto może kwalifikować do szczepienia przeciwko grypie?
Zgodnie z przyjętymi zasadami szczepień przeciwko grypie, lista zawodów medycznych, których przedstawiciele mogą kwalifikować do szczepienia, jest dość długa. Znaleźli się na niej: lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, a także farmaceuta. W tych przypadkach mówimy jednak wyłącznie o pacjentach pełnoletnich.
Nieco inaczej jest w przypadku szczepienia dzieci. W ich przypadku kwalifikacje może przeprowadzić wyłącznie lekarz medycyny.
MZ: Ruszą szczepienia przypominające dla dzieci w wieku 5-11 latMartyna Kowalska
Kto podać szczepionkę przeciw grypie?
Szczepionkę na grypę mogą zgodnie z aktualnym stanem prawnym podać: lekarz, lekarz dentysta, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, higienistka szkolna, farmaceuta, fizjoterapeuta, a także diagnosta laboratoryjny.
Trzeba jednak pamiętać, że przedstawiciele wymienionych zawodów powinni posiadać dokument, który potwierdza ukończenie kursu, lub szkolenia w zakresie szczepień ochronnych. Ważna jest także co najmniej półroczna praktyka w wykonywaniu takich zabiegów. Zalicza się w to doświadczenie związane z pracą przy Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19
Dla kogo szczepionki darmowe, dla kogo ze zniżką?
Bezpłatne szczepienia przeciw grypie są zagwarantowane dla kobiet w ciąży, a także seniorów w wieki 75+. Wymienieni pacjenci otrzymają preparat bezpłatnie na podstawie wystawionej recepty.
Na częściową refundację szczepionki mogą liczyć „pacjenci 18 – 65 lat oraz dzieci w wieku od 2 do 5 lat – narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych, pacjenci powyżej 65 lat oraz dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat.”
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.