Kupujesz suplementy diety? Sprawdź je pod kątem zakazanych składników!

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował listę substancji i surowców roślinnych, które nie powinny być stosowane w suplementach diety. Warto więc zerknąć na skład znajdujący się na opakowaniu i sprawdzić, co tak naprawdę zawierają kupowane przez nas preparaty. 

Kupujesz suplementy diety? Sprawdź je pod kątem zakazanych składników!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 września 2022

Suplementy diety coraz popularniejsze 

Według badań przeciętny Polak wydaje na suplementy diety kilkadziesiąt złotych każdego miesiąca. Patrząc na dane historyczne, można dojść do wniosku, że stają się one coraz popularniejszym wyborem konsumentów. 

Jak informuje GIS, przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej funkcjonuje Zespół ds. Suplementów Diety. Jednostka ta kontynuuje rozpoczęte w ubiegłym roku prace dotyczące uzupełniania listy substancji, a także środków roślinnych, które nie powinny być stosowane przy produkcji tego typu preparatów. Eksperci zwracają uwagę, że chodzi tutaj o zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego konsumentów, kupujących tego typu środku. 

Jakie substancje są niedozwolone w suplementach diety? 

Zespół do spraw suplementów diety dokonał analizy kolejnych czterech substancji oraz grup substancji, które zostały uznane za niedozwolone do stosowania w tego typu produktach. Cytujemy za uchwałą nr 3/2022 wspomnianego zespołu:

    1. Ewodiamina,

    2. Grupa selektywnych modulatorów receptora androgenowego (SARMs),

    3. Higenamina,

    4. Hordenina.

Uważaj na "lekowe podziemie". Kwitnie przemyt farmaceutykówUważaj na "lekowe podziemie". Kwitnie przemyt farmaceutykówAnna Malinowska

Unia Europejska a składniki suplementów diety

Ponadto GIS informuje, że „w związku z wejściem w życie rozporządzenia Komisji (UE) 2021/468 z dnia 18 marca 2021 r. zmieniającego załącznik III do rozporządzenia (WE) nr 1925/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do gatunków roślin zawierających pochodne hydroksyantracenu oraz zmianami warunków stosowania preparatów z liści gatunków Aloe zawierających pochodne hydroksyantracenu, Zespół do spraw Suplementów Diety uchylił uchwałę nr 2/2019 z dnia 14 stycznia 2019 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej stosowania preparatów z liści aloesu (ekstraktów, soku i żelu) jako składników suplementów diety (Uchwała nr 4/2022)”.

Substancje wcześniej zakazane do stosowania w suplementach diety

Poniżej prezentujemy substancje, które już wcześniej znalazły się w uchwałach Zespołu ds. suplementów diety, które nie powinny być składnikami tego typu produktów. Są to: 

1. Chlorowodorek johimbiny oraz grupa johimbiny

2. Pankreatyna

3. Ibutamoren

4. DMAA

5. Ligandrol

6. Ostaryna

7. Andaryna

8. Rad-140

9. Świerzbiec właściwy

Na stornie https://www.gov.pl/web/gis/zespol-do-spraw-suplementow-diety można zapoznać się również z innymi wytycznymi wspomnianego zespołu, m.in. w zakresie maksymalnych poziomów witamin oraz składników mineralnych w suplementach, wraz z rekomendowanymi ostrzeżeniami. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!