Uważaj na lekowe podziemie. Kwitnie przemyt farmaceutyków

W internecie można się natknąć na oferty cudownych leków i środków na wszystko. Problem w tym, że wiele z nich trafiło do Polski nielegalnie. Niedopuszczone do sprzedaży farmaceutyki niewiadomego pochodzenia mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Warto o tym pamiętać!

Uważaj na lekowe podziemie. Kwitnie przemyt farmaceutyków
  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 września 2022

Podziemie lekowe i przemyt z Dubaju

Funkcjonariusz KAS z woj. mazowieckiego zatrzymali aż 22 przesyłki zaadresowane na tego samego odbiorcę. Jak się okazało, zawierały one łącznie 70 tysięcy tabletek środka na potencję. Leki miały trafić do województwa podlaskiego. 

Tu zadziałało prawo serii. Najpierw w 11 przesyłkach, które zostały nadane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ujawniono 41 tysięcy sztuk tych tabletek. Dzień później, w ręce funkcjonariuszy wpadło kolejnych 11 tysięcy przesyłek, w których odnaleziono 28 tys. sztuk tego samego farmaceutyku. Adresat również był ten sam.

Miały być kosmetyki, były leki

Nadawca zadeklarował, że w przesyłkach nadanych do adresata z województwa podlaskiego znajdują się suplementy diety oraz kosmetyki do pielęgnacji włosów. Służby szacują, że zawartość 22 przesyłek mogła mieć wartość sięgającą niemal 700 tysięcy złotych. 

Legalne chipsy i nielegalne papierosy. Jak przemytnicy szukają dróg do Wielkiej BrytaniiLegalne chipsy i nielegalne papierosy. Jak przemytnicy szukają dróg do Wielkiej BrytaniiMichał Górecki

Lekowe podziemie działa

Biorąc pod uwagę liczbę zatrzymanych tabletek, można się spodziewać, że były przeznaczone na sprzedaż. Nie jest to nic odkrywczego. W internecie, np. na różnego rodzaju forach można zdaniem służb bez problemu znaleźć oferty leków o niewiadomym pochodzeniu. 

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zwraca uwagę, że leki, które trafiają na teren Polski nielegalnie, czyli z naruszeniem prawa farmaceutycznego, mogą wyrządzać poważne szkody zdrowiu. Eksperci wskazują, że często są to środki o składzie i działaniu, które nigdy nie były zweryfikowane przez uprawnione do tego laboratoria. Do tego dochodzi poważne ryzyko, że preparaty były transportowane w niewłaściwych warunkach, które mogły wpłynąć na właściwości leku. 

Przesyłki, które miały trafić z Dubaju na Podlasie, zostały zabezpieczone do dalszego postępowania. Prowadzą je policjanci z warszawskiego Ursynowa. 

Jaka kara za handel nielegalnymi lekami?

KAS przypomina, że obrót lekami, a także innymi substancjami farmaceutycznymi bez wymaganych zezwoleń jest zakazany. „Osobom wprowadzającym do obrotu produkty lecznicze bez pozwolenia na dopuszczenie do obrotu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat” – czytamy w komunikacie.

Warto pamiętać, że podróżując, mamy prawo wwieźć do Polski leki wyłącznie na własne potrzeby, oraz w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań. W sposób oczywisty wyłączone są z tego środki odurzające oraz substancje psychotropowe. 

Wspomniane uprawnienie nie dotyczy przesyłek pocztowych oraz kurierskich. Pamiętajmy jednak, że potrzebne są zezwolenia. W przeciwnym razie złamiemy obowiązujące prawo i narazimy się na poważne konsekwencje. 

ZDJĘCIE: MAZOWIECKA KRAJOWA IZBA SKARBOWA | GOV.PL/KAS

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!