Przemoc małżeńska. Jaka kara? Jak się bronić?

Pamiętaj! Masz prawo złożyć na Policji lub w prokuraturze wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec osoby, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę! Przypadek z Mazowsza pokazuje, jak ważna jest interwencja i reagowanie wobec agresora.

Przemoc małżeńska. Jaka kara? Jak się bronić?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 21 września 2022

Zero tolerancji wobec przemocy

- W miniony piątek dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Legionowie otrzymał zgłoszenie od roztrzęsionej kobiety z relacji, której wynikało, że pijany mąż po raz kolejny wszczął awanturę i jest agresywny. Na miejsce pilnie udali się legionowscy funkcjonariusze. Mundurowi ustalili, że przemoc w tym domu trwa od dłuższego czasu. 64-latek będąc pod wpływem alkoholu wszczyna awantury, obraża żonę, popycha, a nawet szarpie. W dniu interwencji agresor groził kobiecie pozbawieniem życia. Ponadto zniszczył zieleń wokół domu, o którą pokrzywdzona dbała. Postępowanie policjantów w tej sytuacji mogło być tylko jedne. 64-letni agresor został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. W chwili zatrzymania miał ponad  promil alkoholu w organizmie - przekazuje kom. Justyna Stopińska z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie.

W tym czasie śledczy zbierali materiał dowodowy, na podstawie którego mężczyzna usłyszał zarzut znęcania się psychicznego i fizycznego nad kobietą oraz zniszczenia mienia. Sąd  Rejonowy w Legionowie przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec mieszkańca miasta najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Jest sposób na oszustów "na policjanta"? Przestali być bezkarniJest sposób na oszustów "na policjanta"? Przestali być bezkarniMikołaj Frączak

Teraz grozi mu do 5 lat więzienia.

Masz prawo!

Twoim prawem jest złożenie na Policji lub w prokuraturze wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec osoby, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę!

- Postępowanie ofiar przemocy w rodzinie jest często bardzo podobne. W przypadku osób dorosłych, po pierwszych przypadkach agresji, próbują one rozmawiać ze sprawcami na temat tego, co zrobili, starając się wzbudzić w nich poczucie winy. Cechą łączącą zdarzenia związane z przemocą domową jest również to, że wiele ofiar zgłaszających przestępstwo, po kilku dniach wycofuje się ze swoich zeznań, tłumacząc to "obietnicą poprawy sprawcy", "wiarą w jego zmianę". Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że "poprawa" była tylko chwilowa i sytuacja zaczyna się powtarzać. Warto zauważyć, że przemoc domowa ma miejsce nie tylko w rodzinach patologicznych, ale również w tzw. dobrych, normalnych na pozór domach. Wśród sprawców takich przestępstw są zarówno mężczyźni, jak i kobiety, osoby młode i w podeszłym wieku, z wykształceniem podstawowym i tytułami naukowymi - zaznacza kom. Justyna Stopińska.

Nie zapominajmy o świadkach przemocy — dzieciach

Ofiarami przemocy domowej są również dzieci. Nie zawsze jest to przemoc skierowana bezpośrednio w stosunku do nich. Dzieci cierpią i są krzywdzone także wtedy, gdy są świadkami przemocy dorosłych. Przemoc domowa może wyrządzić dziecku szkody fizyczne i emocjonalne, które długo będą ciążyć na jego dorosłym życiu.

Sprawcy przemocy w rodzinie często starają się doprowadzić do izolacji społecznej ofiary. Dokładnie kontrolują i ograniczają jej kontakty z bliższą i dalszą rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami. Odizolowanie i ukrywanie przed innymi swoich problemów sprawia, że ofiara przemocy staje się coraz bardziej bezsilna, a "władza" sprawcy systematycznie się zwiększa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!