Jest sposób na oszustów na policjanta? Przestali być bezkarni

Kolejny oszust żerujący na seniorach złapany. Tym razem krakowscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który stosując metodę „na policjanta”, chciał oszukać 73-letnią mieszkankę Nowej Huty. Próbował wyłudzić 50 tysięcy złotych. Teraz grozi mu więzienie.

Jest sposób na oszustów na policjanta? Przestali być bezkarni
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 września 2022

Oszustwo na policjanta i… pocztowca

Kilka dni temu do 73-letniej krakowianki zadzwonił mężczyzna, który przy pierwszym kontakcie podawał się za pracownika poczty. Informował, że na jej nazwisko są zaadresowane dwa listy polecone i poprosił o adres. Przekonywał, że ten znajdujący się na kopercie jest niepoprawny. Kobieta, nie wyczuła podstępu i podała mężczyźnie swój dokładny adres zamieszkania. 

Minęło kilkanaście minut. Wtedy ten sam mężczyzna przedstawił się jako policjant i zapytał, czy rozmawiała z pracownikiem Poczty Polskiej. Wyjaśnił, że był to… oszust, który będzie próbował ją okraść. Aby przekonać kobietę, że rozmawiała z prawdziwym policjantem, poprosił, by (uwaga!) nie odkładając słuchawki, wybrała na klawiaturze swojego telefonu 112. Po wykonaniu polecenia, rozmowę przejął inny mężczyzna, wyjaśniając, że rzeczywiście policja prowadzi akcję wymierzoną w oszustów. Trzeba przyznać, że to bardzo złożona intryga. 

Role się odwróciły. Chciał oszukać seniorkę metodą „na wnuczka”. Ona przechytrzyła go sposobem „na policjanta”Role się odwróciły. Chciał oszukać seniorkę metodą „na wnuczka”. Ona przechytrzyła go sposobem „na policjanta”Martyna Kowalska

Nie informuj nikogo o majątku zgromadzonym w domu

Kobieta przekazała rzekomemu pracownikowi numeru 112, że posiada w domu około 50 tysięcy złotych w gotówce oraz biżuterię. „Policjant” przekonał kobietę, by ta wzięła udział w akcji prowadzonej przez mundurowych i przekazała kosztowności osobie, która zapuka do jej drzwi. Niestety, kobieta zgodziła się na taką propozycję

Policja była szybsza

Prawdziwi kryminalni z Krakowa dowiedzieli się jednak, że seniorka rozmawiała z oszustami, którzy planują ją okraść. Szybko przybyli do jej mieszkania i zaproponowali, że poczekają razem z nich na oszusta. Niedługo później w mieszkaniu krakowianki zadzwonił domofon. Kiedy oszust pojawił się w korytarzu, z mieszkania wybiegli prawdziwi funkcjonariusze policji i zatrzymali oszusta. Jak się okazało 27-latka. 

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie „w trakcie jego przeszukania kryminalni zabezpieczyli fałszywą legitymację policyjną, zawieszoną na szyi mężczyzny oraz trzy telefony komórkowe. Ponadto w samochodzie, którym przyjechał 27-latek, funkcjonariusze znaleźli złotą biżuterię. Policjanci będą ustalać czy nie została ona pozyskana w wyniku przestępstwa”.

Ile grozi za oszustwo „na policjanta”?

Zatrzymany przez policję mężczyzna natychmiast trafił na przesłuchanie w pobliskim komisariacie. Już usłyszał zarzut oszustwa, za które grozi nawet 8 lat pozbawienia wolności. Fałszywy policjant i pocztowiec decyzją sądu trafił do aresztu na trzy miesiącem, gdzie poczeka na dalszy rozwój sprawy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!