Place zabaw w opłakanym stanie. Są zagrożeniem dla dzieci

Tak wynika ze skarg, jakie napływają wciąż do Rzecznika Praw Dziecka. — Miejsca te bywają zaniedbane i nieodpowiednio wyposażone oraz mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia najmłodszych — zauważył Mikołaj Pawlak.

Place zabaw w opłakanym stanie. Są zagrożeniem dla dzieci
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 12 września 2022

Do samorządowców

- Niejednokrotnie urządzenia znajdujące się na placach zabaw czy boiskach szkolnych są zużyte, spróchniałe, zardzewiałe, połamane, wystają z nich niezabezpieczone elementy lub nie są odpowiednio umocowane w podłożu, a place po demontażu zużytych urządzeń nie są wyposażane w nowe – przekazał Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak prezydentom miast, burmistrzów i wójtów.

Zaapelował o podjęcie pilnych działań, by dzieci bawiły się na w pełni bezpiecznych obiektach przez cały rok. Zwrócił też uwagę samorządowców, że szczególnie istotne po długiej izolacji z powodu pandemii Covid-19 jest to, by stworzyć dzieciom i młodzieży jak najlepsze warunki do rekreacji na świeżym powietrzu. Dzięki aktywności fizycznej mają szansę pozbyć się wielu problemów, zarówno psychologicznych, jak i związanych ze słabą kondycją fizyczną.

Spał za kierownicą. Obok siedziało 2-letnie dzieckoSpał za kierownicą. Obok siedziało 2-letnie dzieckoMonika Świetlińska

- Chciałbym zwrócić uwagę na wyniki zleconych przeze mnie ogólnopolskich badań jakości życia dzieci i młodzieży w Polsce. 17% wszystkich uczniów w Polsce wymaga natychmiastowej pomocy związanej z fatalną kondycją fizyczną. Aż 19% najmłodszych uczniów szkół podstawowych czuje się chora, wyczerpana fizycznie i brakuje im energii życiowej. Z badań wynika także, że co dziesiąty uczeń 2. klas szkoły podstawowej praktycznie w ogóle nie jest aktywny fizycznie – a wśród uczniów 6. klas jest to 12%. Wśród młodzieży aktywności fizycznej nie wykazuje aż 27% – podkreślił RPD.

Do ministra sportu

Mikołaj Pawlak zwrócił się również do Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka, by doprowadził do uregulowania warunków technicznych realizacji i użytkowania parków linowych – w szczególności w zakresie zasad bezpieczeństwa dla dzieci. Przywołał wyniki kontroli NIK, która wskazała, że w przepisach nie ma definicji parku linowego, brak też zapisów określających funkcjonowanie takich obiektów. 

Dotyczy to zarówno zasad konstruowania parków linowych, sprawowania codziennej kontroli nad ich stanem technicznym i bezpieczeństwem użytkowania, obowiązku stosowania sprzętu asekuracyjnego, jak i odpowiedniego przygotowania pracowników parku.

- Parki linowe atrakcyjne są zarówno dla małych dzieci, jak i młodzieży z uwagi na pokonywanie tras na różnej wysokości nad ziemią. Szczególnie ta ostatnia okoliczność sprawia, że z uwagi na możliwość potencjalnych groźnych w skutkach wypadków miejsca te powinny być szczególnie zabezpieczone i objęte nadzorem – podsumował Rzecznik.

Dodajmy, że w ten temat zaangażowany jest też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na stronie Bezpieczny Plac Zabaw można zgłaszać place zabaw, które nie spełniają podstawowych warunków ich użytkowania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!