Oszustwa „na węgiel” – także przez media społecznościowe

W ostatnich dniach w Polsce notowane są kolejne oszustwa polegające na wyłudzeniu pieniędzy od osób, które chcą kupić węgiel. Anonse przybierająróżne formy. Jak informuje dolnośląska policja, oszuści szukają potencjalnych ofiar m.in. w mediach społecznościowych.

Oszustwa „na węgiel” – także przez media społecznościowe
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 września 2022

Oszustwo na węgiel przez media społecznościowe

Tym razem sprawa dotknęła mieszkankę podwrocławskiego powiatu strzelińskiego, która złożyła już zawiadomienie na miejscowej komendzie policji. Kobieta poinformowała mundurowych, że nie otrzymała zamówionego przez internet węgla, mimo dokonania wpłaty osobie oferującej sprzedaż opału.

W tym przypadku oszust szukał potencjalnych ofiar w mediach społecznościowych, gdzie zamieścił ogłoszenie. Okazało się, że internetowy anons bardzo szybko zniknął z internetu.

Zakup węgla 2022. Tak oszukują teraz klientów!Zakup węgla 2022. Tak oszukują teraz klientów!Michał Górecki

Kupujesz węgiel? Zachowaj ostrożność

Nie jest tajemnicą, że w ostatnich miesiącach węgiel stał się towarem mocno deficytowym. Jak zwykle bywa w takich sytuacjach, problemy tysięcy konsumentów próbują wykorzystać różnego rodzaju oszuści, którzy szukają okazji na szybki i nieuczciwy zysk. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności przy tego typu transakcjach. Jeśli zamawiamy węgiel przez internet, wybierzmy płatność w chwili odbioru. Każda inna propozycja, to potencjalne oszustwo!

Nie bądźmy bezwzględnie ufni, że każde ogłoszenie w mediach społecznościowych jest prawdziwe i wiarygodne. Osoby zamieszczające takie oferty robią to dla zysku, a gdy uda im się kogoś naciągnąć szybko urywają kontakt” – radzi strzelińska policja na swojej stronie internetowej.

Jak działają węglowi oszuści w internecie?

Jak informuje policja ze Strzelna, kilka dni temu mieszkanka tego powiatu zakupiła węgiel przez internet. Zgodnie z instrukcją „sprzedającego”, przelała środki na wskazany numer rachunku bankowego. Po kilku dniach, ogłoszenie, na które odpowiedziała, zniknęło z internetu, a kontrahent nie odbierał telefonu, ani nie odpowiadał na wiadomości tekstowe. W tym momencie, konsumentka zdecydowała się zawiadomić o sprawię policję. 

Oszustwa przy zakupie węgla z PGGOszustwa przy zakupie węgla z PGGMikołaj Frączak


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!