Zmienią się znaki drogowe przy wielu szkołach. Uważaj!

W ponad 1,6 tys. miejsc w okolicach szkół zmieni się oznakowanie dróg. Policja po kontroli stanu oznakowania oraz urządzeń ostrzegawczo pomiarowych skierowali stosowne wnioski do zarządców dróg. Apeluje jednocześnie o zachowanie ostrożności i dostosowanie się do ewentualnych zmian.

Zmienią się znaki drogowe przy wielu szkołach. Uważaj!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 9 września 2022

Drogówka sprawdza okolice szkół

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2022/2023 drogówka ruszyła w okolice placówek oświatowych. Wszystko w ramach zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszych uczestników dróg.

Policjanci z sekcji ruchu drogowego sprawdzili dokładnie stan oznakowania dróg, jakie przebiegają w okolicach przedszkoli, szkół oraz innych instytucji oświatowych. Komenda Główna Policji informuje, że tego typu inspekcje zostały przeprowadzone w 13.146 miejscach na terenie całego kraju. Działania w tym zakresie rozpoczęły się jeszcze w czasie wakacji.

Historyczny moment. Nowe zasady rejestracji pojazdówHistoryczny moment. Nowe zasady rejestracji pojazdówMikołaj Frączak

Nieprawidłowości w oznakowaniu dróg

Wiadomo już że w 1.651 lokalizacjach policjanci odnotowali nieprawidłowości w obszarze stanu oznakowani dróg, a także urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających w okolicach placówek edukacyjnych. Każdy taki przypadek został odnotowany, a stosowne wnioski o poprawę stanu oznakowania lub jego uzupełnienie zostały skierowane do zarządców dróg. Co ważne, spora część uwag została już wzięta pod uwagę jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. 

Policja przypomina o konieczności zachowania szczególnej uwagi zbliżając się do przejść dla pieszych oraz przejeżdżając w okolicach szkół. Chwila nieuwagi może się przecież zakończyć nieszczęściem. 

Oznakowanie dróg w okolicach szkół i przedszkoli

Policja informuje, że w większości przypadków wnioski związane były z koniecznością uzupełnienia lub poprawy czytelności następujących znaków pionowych:

  • A-17 – „uwaga dzieci”

  • D-6 – „przejście dla pieszych

  • T-27 – „dziecko z lizakiem”, czyli znak wskazujący, że przejście dla pieszych, do którego się zbliżamy, jest szczególnie uczęszczany przez dzieci

Policjanci zwrócili się także z wnioskiem o odnowienie poziomego oznakowania przejść dla pieszych (P-10), a także o przycięcie krzewów oraz drzew, które zasłaniały znaki drogowe lub ograniczały widzialność. 

Nowy znak na autostradach. Co oznacza „czarna dłoń”?Nowy znak na autostradach. Co oznacza „czarna dłoń”?Michał GóreckiDziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!