Historyczny moment. Nowe zasady rejestracji pojazdów

Wchodzą nowe zasady rejestracji pojazdów. Od teraz rejestrując samochód, nie trzeba będzie płacić za kartę pojazdu, czy naklejkę na przednią szybę. Po prostu te elementy nie będą już wydawane. Formalnie nowelizacja przepisów weszła w życie 4 września 2022 roku. 

Historyczny moment. Nowe zasady rejestracji pojazdów
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 września 2022

Nowe zasady rejestracji pojazdów

W ocenie ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, to kolejny etap wprowadzania ułatwień dla kierowców oraz właścicieli pojazdów. „Dzięki tym zmianom sukcesywnie zmniejszają się obciążenia finansowe, które każdy właściciel ponosi przy rejestracji pojazdu” – powiedział. 

Faktycznie, to kolejna zmiana przepisów. Do tej pory zlikwidowano m.in. konieczność wożenia ze sobą prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. Wprowadzono także tablice rejestracyjne mniejszego formatu dla aut sprowadzanych np. z USA, które nie posiadają szerokiej wnęki na zamontowanie rejestracji. Dodatkowo (o czym za chwilę przypomnimy), wycofano konieczność zmiany numerów w przypadku zakupu auta w innym powiecie. Likwidacja nalepki na szybę oraz karty pojazdów wpisuje się więc w cały cykl decyzji zapoczątkowanych pod koniec ubiegłej dekady. 

Wakacyjna mapa śmiertelnych wypadków, znów zapełniła się czarnymi punktamiWakacyjna mapa śmiertelnych wypadków, znów zapełniła się czarnymi punktamiAnna Malinowska

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Formalnie od 4 września 2022 roku właściciele pojazdów dokonujący rejestracji auta, np. sprowadzonego z zagranicy nie muszą płacić 75 złotych za kartę pojazdu oraz 18,50 zł za nalepkę kontrolną. Znika też symboliczna opłata ewidencyjna w wysokości 1 zł. 

Resort infrastruktury wylicza, że od 4 września koszt auta sprowadzanego z zagranicy nie wyniesie 256 złotych, a 161,50 zł. 

Zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego

Przypomnijmy, że od 31 stycznia 2022 roku można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu zarejestrowanego w Rzeczypospolitej Polskiej. Warunkiem jest jednak, aby dotychczasowe tablice nie były uszkodzone. W ten sposób już teraz oszczędzamy ok. 80 złotych za tablice oraz 18,50 zł za naklejkę. W kieszeni zostaje więc prawie 100 złotych. 

Koszt zarejestrowania od 31 stycznia 2022 r. samochodu osobowego przy zachowaniu tablic rejestracyjnych poprzedniego właściciela pojazdu wynosi więc 81 złotych, a w przypadku, gdy nie wydaje się pozwolenia czasowego, jedynie 67 złotych

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!