Sejm o pomocy dla przedsiębiorców znad Odry

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy, na mocy której przedsiębiorcy znad Odry, którzy odczuli skutki katastrofy ekologicznej, otrzymają wsparcie. Jakie zasady ostatecznie procedowane są przez posłów?

Sejm o pomocy dla przedsiębiorców znad Odry
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 września 2022

Szczególne wsparcie dla przedsiębiorców znad Odry

Ustawa, o której mowa, to rządowy projekt, który zakłada „szczególne wsparcie dla podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze”. Jej twórcy przewidują wypłatę jednorazowej pomocy w wysokości 3.010 złotych za każdego ubezpieczonego pracownika. 

Kolejnym warunkiem uzyskania świadczenia od państwa jest udowodnienie spadku przychodu o minimum 50 procent. 

Jaka pomoc dla biznesu nad Odrą?

Minister Rodziny i Polityki Społecznej odpowiedzialna za projekt poinformowała, że proponowane rozwiązania zostały wypracowane wspólnie z przedstawicielami środowiska przedsiębiorców. „Naszą dewizą jest to, aby w trudnych sytuacjach nikt nie pozostawał sam sobie” – powiedziała w trakcie prezentacji rozwiązań na sali plenarnej Sejmu. 

 

Jakie branże mogą liczyć na pomoc?

W tym wypadku pomoc otrzymają przedsiębiorcy jedynie wybranych branż, które w opinii rządu najbardziej zostały dotknięte niekorzystnymi skutkami związanymi z wydarzeniami na Odrze. Są to 

- Branża turystyczna, czyli hotele, obiekty noclegowe, organizatorzy turystyki

- Gastronomia, czyli restauracje, bary

- Branża związana ze sportem i rekreacją tj. wypożyczalnie i dzierżawcy sprzętu rekreacyjnego oraz sportowego lub środków transportu wodnego itd.

Szczegóły pomocy w rozporządzeniu

Pełen krąg podmiotów, który będzie mógł liczyć na jednorazowe świadczenie, ma zostać wyszczególniony w rozporządzeniu rządu. Ten sam akt prawny wskaże na okresy wypłaty świadczenia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!