Komisja Europejska zaakceptowała Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej dla Polski na lata 2023-2027

Komisja Europejska dała właśnie zielone światło na realizację w naszym kraju Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej. Chodzi o ponad 25 mld euro dla polskiego rolnictwa na lata 2023-2027.

Komisja Europejska zaakceptowała Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej dla Polski na lata 202
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 września 2022

Wspólna Polityka Rolna 2023-2027

Nasz kraj znalazł się w elitarnym gronie siedmiu państw UE, które jako pierwsze mogą się pochwalić akceptacją Komisji Europejskiej dla swoich Planów Strategicznych. W tym wypadku dokument dotyczący Wspólnej Polityki Rolnej realizowanej w latach 2023-2027 to w opinii resortu rolnictwa „dodatkowy element pewności i stabilności dla gospodarstw rolnych, niezależnie od sytuacji międzynarodowej”

ARiMR wypłaca pieniądze tym, którzy kupili nawozy. Już 2 mld złotych na kontach rolnikówARiMR wypłaca pieniądze tym, którzy kupili nawozy. Już 2 mld złotych na kontach rolnikówMikołaj Frączak

Co znalazło się w Planie Strategicznym dla WPR 2023-2027? 

Zaakceptowany przez Komisję Europejska Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej (PS WPR 2023-2027) to pierwsze takie opracowanie przygotowane według nowych unijnych wytycznych związanych z przyznawaniem środków finansowych na rolnictwo. W jej ramach zwiększono wydatki związane z ochroną klimatu, środowiska, a także szeroko rozumiany dobrostan zwierząt. Unia Europejska wprowadza także nowy rodzaj płatności bezpośrednich, którym są tzw. „ekoschematy”. 

Plan zakłada również wprowadzenie nowych możliwości w zakresie tzw. interwencji sektorowych. Mowa tu m.in. o promocji działań grupowych ze środków pierwszego filaru WPR, a także wzmocnienia znaczenia postępu technologicznego, a także innowacyjności. Na znaczeniu zyskuje także doradztwo i nauka określana w oficjalnych dokumentach skrótem „AKIS”. 

Kiedy ruszy wsparcie w ramach PS WPR?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przewiduje, że uruchomienie wsparcia w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej powinno ruszyć jeszcze w 2023 roku. Ma być ono realizowane ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Szczegółowo mówi się dziś o kwotach sięgających 17,3 mld euro w przypadku pierwszego filaru Wspólnej Polityki Rolnej, 4,7 mld euro w ramach drugiego filaru WPR, a także 3,2 mld euro w zakresie środków krajowych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!