ARiMR wypłaca pieniądze tym, którzy kupili nawozy. Już 2 mld złotych na kontach rolników

Już 320 tysięcy rolników otrzymało pieniądze z tytułu pomocy do zakupu nawozów mineralnych. Łącznie na ich konta trafiło już prawie 2 mld złotych (1,97 mld). To jednak nie wszystko. Do rozdysponowania pozostało 1,5 mld złotych z tego mechanizmu pomocowego. 

ARiMR wypłaca pieniądze tym, którzy kupili nawozy. Już 2 mld złotych na kontach rolników
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 24 sierpnia 2022

ARiMR płaci tym, którzy kupili nawozy

Agencja Restrukturyzacji i Rozwoju Rolnictwa wypłaciła 1,97 mld złotych, wspierając tym samym tych, którzy kupili nawozy mineralne. Wypłata środków rozpoczęła się 11 lipca 2022 roku. Od tego momentu wsparcie otrzymało już 320 tys. gospodarstw. Wcześniej, bo do 31 maja rolnicy musieli złożyć stosowne wnioski o dopłaty do nawozów mineralnych innych niż wapno zawierające magnez. 

ARiMR będzie współpracowała z... WOTARiMR będzie współpracowała z... WOTMichał Górecki

Wsparcie na zakup nawozów. Nie przekroczono maksymalnej kwoty

W wymaganym terminie dokumenty związane z pomocą złożyło prawie 427 tysięcy rolników.Na tej podstawie oszacowano maksymalną kwotę, niezbędną do przeprowadzenia programu, która wyniosła 3,5 mld złotych. Wcześniej szacowano, że maksymalnie państwo może wyłożyć na ten cel 3,9 mld złotych. Dzięki nieprzekroczeniu tego pułapu rolnicy otrzymają pełne wsparcie. Nie będzie bowiem potrzebny pomniejszania go o wskaźnik korygujący. 

Za co dofinansowanie dla rolników?

Mechanizm wprowadzono w związku z rosnącymi cenami nawozów mineralnych. Pomoc rekompensuje wyższe koszty ich zakupów. Mowa o transakcjach zawartych między 1 września 2021 roku a 15 maja 2022 roku. Na wsparcie mogli liczyć jedynie rolnicy, którzy złożyli wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2022 rok.

Jakie dopłaty do nawozów?

Stawki dopłat wynoszą odpowiednio: 500 zł do hektara upraw rolnych (z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk, a także pastwisk) lub 250 zł do hektara łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego).

Maksymalną powierzchnię, za którą można otrzymać pomoc, ustalono na 50 hektarów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!