Dodatkowe 13,7 mld złotych dla samorządów

Szykuje się nowelizacja ustawy o jednostkach samorządu terytorialnego. Na jej mocy samorządy jeszcze w 2022 roku otrzymają dodatkowe środki w wysokości 13,7 mld złotych. W warunkach drożyzny i rosnących cen energii, każda złotówka dla miast i gmin jest na wagę złota. 

Dodatkowe 13,7 mld złotych dla samorządów
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 24 sierpnia 2022

Skąd dodatkowe środki dla samorządów?

Nic z niczego się nie bierze. Podobnie jest za zapowiadanymi przez rząd, dodatkowymi środkami dla jednostek samorządu terytorialnego. „Bonusowe” 13,7 mld złotych w 2022 roku, to nic innego jak dochód z tytułu udziału samorządów we wpływach z PIT. 

MF: Dobre wyniki finansowe samorządówMF: Dobre wyniki finansowe samorządówMartyna Kowalska

Pieniądze dla gmin

Na łączną kwotę 13,673 mld złotych składają się dwie części. Pierwsza z nich wynosząca prawie 7,8 mld złotych to nawiązanie do wysokości części rozwojowej subwencji, która i tak trafiłaby na konta gmin, powiatów oraz województw, jednak dopiero w 2023 roku. Co ciekawe, z tej puli środki otrzymają wszystkie jednostki. Wypłata będzie uzależniona od wysokości dochodów z tytułu udziału we wpływach PIT. Im więcej zarabiają w ten sposób, tym wyższy będzie przelew. 

Druga część wynosząca około 5,8 mld złotych będzie proporcjonalna do wysokości udziału planowanych na 2023 rok dochodów z PIT. Ministerstwo Finansów zapowiada jednak przy tym, że każda jednostka samorządu terytorialnego otrzyma tzw. minimalną kwotę gwarantowaną.

Ile dostaną samorządy?

Zgodnie z opisaną powyżej zasadą, każda gmina może liczyć na minimum 2,9 mln złotych. Każdy powiat 6,1 mln złotych. Z kolei każde województwo może liczyć przynajmniej na 32,7 mln złotych.

Na co pieniądze dla samorządów?

Wsparcie, o którym mówimy, ma wiązać się z długofalowymi efektami związanymi np. z upowszechnieniem zastosowania energooszczędnych technologii. W ten sposób samorządy oraz mieszkańcy będą mogli teoretycznie obniżyć rachunki za prąd i ciepło. „Samorządy na zadania związane z poprawą efektywności energetycznej oraz ograniczeniem kosztów zakupu ciepła będą zobowiązane przeznaczyć nie mniej niż równowartość 15% kwoty otrzymanych w 2022 r. dodatkowych dochodów z tytułu PIT w latach 2022–2025”.

Reguła fiskalna dla jednostek samorządu terytorialnego

MF wyjaśnia, że przyjęty właśnie projekt nowelizacji ustawy oraz niektórych innych ustaw zawiera m.in. wprowadzenie czasowych preferencji w zakresie zasady zrównoważenia budżetu JST w części bieżącej, a także limitu spłaty długu. Do 2025 r. wydłużamy m.in. możliwość równoważenia wydatków bieżących wolnymi środkami, czyli nadwyżką środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu JST z lat ubiegłych. Takie rozwiązanie pozwoli JST na maksymalne wykorzystanie swojego potencjału inwestycyjnego i dalszy rozwój” – informuje resort finansów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!