Pomoc dla firm działających nad Odrą

Są gotowe rozwiązania wspierające właścicieli firm znad Odry. Chodzi o podmioty, które ucierpiały w wyniku katastrofy ekologicznej na drugiej, najdłuższej rzece w Polsce.

Pomoc dla firm działających nad Odrą
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 26 sierpnia 2022

Jakie wsparcie dla przedsiębiorstw działających nad Odrą?

Rząd informuje o przygotowaniu w trybie pilnym rozwiązań dotyczących wypłaty jednorazowych świadczeń pieniężnych. W istocie mówimy o pomocy w wysokości 3.010 złotych wypłacanej na pracownika. Teraz projekt ustawy w tej sprawie trafi na nadzwyczajne posiedzenie Sejmu zaplanowane na 2 września 2022 roku – wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

Szczegóły pomocy dla nadodrzańskich firm

Wsparcie, o którym mowa, ma trafić do 34 powiatów położonych wzdłuż Odry. Ich lista ma znaleźć się w rozporządzeniu Rady Ministrów. Wiadomo, że rozwiązania, które wprowadzi rząd będą bardzo podobne do tych jakie znane były z Tarczy Antykryzowej np. pod postacią świadczenia postojowego. 

UOKiK: Masz voucher turystyczny? Należą Ci się pieniądze!UOKiK: Masz voucher turystyczny? Należą Ci się pieniądze!Mikołaj Frączak

Które firmy dostaną pomoc?

Jednorazowa pomoc w wysokości 3010 zł będzie przyznawana za każdego ubezpieczonego zgłoszonego w terminie do 31 lipca 2022 r. do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (z datą powstania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nie późniejszą niż 1 lipca 2022 r.). Jednorazowe świadczenie, które otrzyma płatnik będzie ustalane jako suma świadczeń należnych za każdego ubezpieczonego.

Drugim warunkiem otrzymania pomocy jest prowadzenie biznesu w określonej branży. Rozporządzenie Rady Ministrów ma wskazać listę konkretną kodów PKD. To oznacza, że o wsparcie będą mogły ubiegać się tylko te przedsiębiorstwa, których działalność jest powiązana z określoną branżą. Ministerstwo Rozwoju podaje w swoim komunikacie m.in. takie branże jak turystyczna, gastronomiczna oraz sportowo-rekreacyjna. Z kolei minister rodziny Marlena Maląg informuje o rozszerzeniu listy do 23 pozycji PKD. Niestety, komunikat nie wymienia ich wszystkich z nazwy. Zatem na ten szczegół będzie trzeba jeszcze poczekać. 

Do kiedy wnioski o pomoc?

Najpierw ustawa będzie musiała przejść przez Sejm, a potem uzyskać podpis prezydenta. Biorąc jednak pod uwagę parlamentarną arytmetykę, nie powinno być z tym problemu. Dokumenty związane z pomocą będzie można wg ustawy składać aż do 31 grudnia 2022 roku drogą elektroniczną. Obsługą wniosków i wypłatami pieniędzy będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Jak informuje MRiT „wypłata jednorazowego świadczenia będzie dokonywana przez ZUS niezwłocznie po wyjaśnieniu ostatniej okoliczności mającej wpływ na  prawo do świadczenia i jego wysokość”.Pieniądze trafią na bankowy rachunek firmy. Świadczenie będzie zwolnione z potrąceń i egzekucji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!