84% rodziców boi się wzrostu kosztów wyprawki szkolnej

Aż 84% polskich rodziców boi się wzrostu kosztów związanych z edukacją ich dzieci – wynika z badania „Polaków Portfel Własny: edukacja pod znakiem inflacji”. Badanie przeprowadził IBRiS na zlecenie Santander Consumer Banku

84% rodziców boi się wzrostu kosztów wyprawki szkolnej
  • Anna Malinowska
  • /
  • 30 sierpnia 2022

Ile wydajemy na edukację jednego dziecka?

W ubiegłym roku szkolnym, co szósty rodzic (17%) wydawał miesięcznie na edukację jednego dziecka od 501 do 800 złotych. 

Obawy związane z cenami produktów oraz usług związanych z edukacją wyrazili w badaniu zarówno ojcowie jak i matki dzieci. Szczególnie jest to widoczne na wsiach, oraz w miastach powyżej 250 tysięcy mieszkańców. Zaskakuje jednak fakt, że o koszty edukacji dzieci najbardziej martwią się… najbogatsi mieszkańcy naszego kraju, którzy zarabiają od 5.000 złotych wzwyż. Tak wynika z najnowszego badania IBRiS dla Santander Consumer Banku. 

Kalendarz roku szkolnego 2022/2023. Kiedy ferie? Kiedy egzaminy?Kalendarz roku szkolnego 2022/2023. Kiedy ferie? Kiedy egzaminy?Martyna Kowalska


Te koszty najmocniej odczujemy

Ankietowani najbardziej obawiają się wzrostu kosztów związanych z zakupem zeszytów ćwiczeń i podręczników (22%). Koszty dodatkowych zajęć pozalekcyjnych oraz przyborów szkolnych martwią 18% badanych. 12% martwi się o koszty dojazdów do szkoły. Na ceny korepetycji zwraca uwagę 7% rodziców. 

Wyprawka szkolna z bieżących przychodów

58% badanych planuje pokryć wydatki związane z wyprawką na nowy rok szkolny z bieżących przychodów. Głównie mówimy o osobach zarabiających powyżej 4 tysięcy złotych netto. 45% liczy na pieniądze z programu 300 plus oraz 500 plus. Taki plan mają przede wszystkim mieszkańcy wsi oraz małych miast. 

11% badanych przyznało w badaniu z ankieterami, że na wyprawkę szkolną odkłada pieniądze przez kilka miesięcy. 10% deklaruje, że w związku z wydatkami na nowy rok szkolny 2022/2023 zrezygnuje w najbliższym czasie z niektórych wydatków. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!