Ubezpieczenia samochodowe OC przy zmianie właściciela auta – co się dzieje z polisą?

Do zmiany właściciela samochodu może dojść w wyniku sprzedaży, darowizny lub uzyskania spadku. W każdym z tych przypadków to na nowym posiadaczu pojazdu spoczywa obowiązek zapewnienia mu ciągłości ubezpieczenia OC. Dotychczasowa polisa pozostaje w mocy, ale nie przedłuży się automatycznie na kolejny okres. Sprawdź, co dokładnie dzieje się z ubezpieczeniem samochodu, jeśli dochodzi do zmiany właściciela auta.

Ubezpieczenia samochodowe OC przy zmianie właściciela auta – co się dzieje z polisą?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 30 sierpnia 2022

Ubezpieczenie OC – polisa na auto

W przypadku zmiany właściciela pojazdu nadal pozostaje on ubezpieczony, o ile okres ochrony wynikający z zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym polisy nie wygasł. Jest to bowiem ubezpieczenie majątkowe, a nie osobowe, które byłoby przypisane do konkretnej osoby.

Co dzieje się z polisą przy zbyciu auta?

Sprzedaż czy darowizna samochodu innej osobie powoduje, że dotychczasowy właściciel przenosi na nią prawo własności do pojazdu. Powinien więc przekazać nabywcy komplet dokumentów związanych z autem, w tym:

  •   dowód rejestracyjny pojazdu,
  •   kartę pojazdu, o ile została wydana,
  •   polisę ubezpieczenia OC.

Nowy właściciel samochodu ma możliwość skorzystania z polisy OC dotychczasowego posiadacza auta aż do czasu wygaśnięcia umowy. Należy wyraźnie zaznaczyć, że taka polisa po upływie terminu, na jaki została zawarta, nie ulega przedłużeniu na kolejny rok, dlatego nie ma potrzeby, by nowy właściciel ją wypowiadał. Wynika to bezpośrednio z przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jednak nabywca pojazdu musi o tym pamiętać i najpóźniej w ostatnim dniu dotychczasowej polisy OC zawrzeć nową umowę.

Ubezpieczenia samochodowe OC mają to do siebie, że wymagają zachowania ciągłości, ponieważ nawet jednodniowa przerwa w ochronie naraża właściciela na nałożenie przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wysokiej kary finansowej. Tymczasem ubezpieczenia samochodowe OC dają bardzo szeroką ochronę i w stosunku do niej koszt jest niewielki. Najczęściej składka roczna wynosi kilkaset złotych. 

Czy trzeba zmienić dane w polisie OC?

Wraz ze zbyciem pojazdu dotychczasowy właściciel powinien poinformować swoje towarzystwo o tym fakcie. Ubezpieczyciel może dokonać przepisania ubezpieczenia OC na nowego właściciela po uzyskaniu takiej informacji. Nie pociąga to za sobą żadnych dodatkowych kosztów.

Nowy właściciel samochodu musi się jedynie liczyć z tym, że firma ma prawo do dokonania rekalkulacji składki. Niewykluczone, że nie ma on tak wysokich zniżek na OC jak wcześniejszy właściciel, ponieważ w ubiegłych latach spowodował kolizję, która zobowiązywała ubezpieczyciela do wypłaty odszkodowania z OC. Wtedy składka na OC będzie najprawdopodobniej podwyższona, ponieważ firma, zapewniając OC pojazdu dla nowego właściciela, będzie ponosiła relatywnie wyższe ryzyko niż do tej pory. Nie zawsze jednak będzie to miało miejsce. Ubezpieczyciel może zadecydować, że po prostu nowa osoba będzie kontynuowała OC, a jedyne, co zrobi, to wpisanie jej danych do polisy.

Zmiana danych w polisie OC przy nabyciu auta leży w interesie sprzedającego i to jego obowiązek. Zbywca powinien na piśmie poinformować swoje towarzystwo o tym, że sprzedał samochód. Ma na to 14 dni od chwili zawarcia umowy sprzedaży.

Poinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży auta pozwoli dotychczasowemu właścicielowi uwolnić się od obowiązku uiszczania składek okresowych lub rocznych na OC czy ponoszenia kosztów kar za brak ochrony ubezpieczeniowej dla auta.

Nowa polisa OC dla samochodu

Nowy właściciel pojazdu, jeśli zdecydował się na kontynuowanie ochrony wynikającej z dotychczasowej polisy OC, na koniec okresu jej trwania powinien zainteresować się aktualną ofertą ubezpieczycieli. Może skorzystać z kalkulatora OC na stronie towarzystwa UNIQA. Tam dowie się po wypełnieniu wszystkich pól formularza internetowego, ile będzie kosztować go OC na rok dla jego auta. Dzięki wykupieniu online OC w tym towarzystwie ubezpieczeniowym otrzymuje 15 proc. zniżki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!