Kalendarz roku szkolnego 2022/2023. Kiedy ferie? Kiedy egzaminy?

W czwartek, 1 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2022/23. Warto już teraz zerknąć w terminarz i zobaczyć co czeka uczniów. Kiedy ferie świąteczne i zimowe. Kiedy początek wakacji?

Kalendarz roku szkolnego 2022/2023. Kiedy ferie? Kiedy egzaminy?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 sierpnia 2022

Początek roku szkolnego

Tak jak co roku, nowy rok szkolny rozpocznie się 1 września. Szkoły indywidualnie określają godzinę uroczystego powitania ze szkołą. To właśnie tego dnia uczniowie klas pierwszych poznają swoich wychowawców. Podobniej jest w przypadku uczniów klas czwartych, czyli tych, którzy niewiele ponad dwa miesiące temu zakończyli edukację wczesnoszkolną. 

Kiedy dni wolne od szkoły 2022?

Przed przerwą świąteczną uczniowie będą mieli trzy dni wolne od zajęć szkolnych. Pierwszy to Dzień Edukacji Narodowej, choć w niektórych szkołach, tego dnia organizowane są różne wydarzenia. Przypada on 14 października 2022, czyli w piątek? Dla wielu, to okazja na pierwszy dłuższy weekend.

Kolejne dwa dni wolne w kalendarzu roku szkolnego przypadają w listopadzie. To 1 listopada, czyli obchodzone przez katolików wspomnienie Wszystkich Świętych. W tym roku wypada ono we wtorek. W kolejnym tygodniu, kolejne święto. 11 listopada (piątek) obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości.

Do czego uprawnia legitymacja szkolna?Do czego uprawnia legitymacja szkolna?Michał Górecki

Kiedy ferie świąteczne 2022?

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego ferie świąteczne, lub zgodnie z ustawą przerwa świąteczna przypada od 23 do 31 grudnia 2022 r. Złą informacją dla dorosłych jest fakt, że Nowy Rok wypada w… niedzielę, a zatem trudno będzie zorganizować noworoczny wyjazd na długi weekend. Po prostu, długiego weekendu nie będzie!

Na pocieszenie dodajmy, że Święto Trzech Króli przypadające co roku 6 stycznia, w 2023 roku wypada w piątek!

Kiedy ferie zimowe 2023? 

W Polsce od wielu lat ferie zimowe nie są obchodzone w jednym terminie dla całego kraju. Wyjątkiem była jedynie pandemia, która mocno skomplikowała przebieg ferii zimowych w 2021 roku. Tym razem, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przerwa międzysemestralna będzie obchodzona w czterech transzach. 

Od 16 do 29 stycznia 2023 r. na zimowy wypoczynek udadzą się uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego oraz śląskiego.

Od 23 stycznia do 5 lutego 2023 r. z ferii cieszyć się będą uczniowie z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Między 30 stycznia, a 12 lutego 2023 r. przerwę międzysemestralną zaplanowano dla szkół z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego. 

Od 13 do 26 lutego 2023 r. jako ostatni na ferie udadzą się uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego. 

Kiedy wiosenna przerwa świąteczna 2023?

Wiosenne ferie ściśle wiążą się w kalendarzu z terminem Świąt Wielkanocnych. W 2023 roku Wielkanoc wypada 9 i 10 kwietnia. Przerwa od nauki potrwa nieco dłużej. Rozpocznie się 6 kwietnia, a zakończy 11 kwietnia 2023 roku.

Kiedy ostatni dzień nauki dla maturzystów?

Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w klasach (semestrach) programowo najwyższych liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół II stopnia oraz liceów ogólnokształcących dla dorosłych w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, zaplanowano na 28 kwietnia 2023 r.

Majówka 2023 – jakie dni tygodnia?

Lepiej majówka ułożyć się nie mogła. W 2023 roku 1 maja wypada w poniedziałek, 3 maja – w środę. To oznacza, że rodzice, biorąc 1 dzień wolnego zyskają 5 dni wolnych od pracy. W przypadku uczniów co do zasady 2 maja w wielu szkołach jest dniem wolnym.

Kiedy egzaminy 2023?

Terminy egzaminów ósmoklasisty, maturalnych oraz zawodowych nie są dokładnie jeszcze znane. Ustali je Centralna Komisja Egzaminacyjna i poda oficjalnie do wiadomości w komunikacie.

Do szkół powrócą stołówki i jadalnieDo szkół powrócą stołówki i jadalnieMartyna Kowalska

Boże Ciało 2023

Kolejnym dniem wolnym od zajęć jest Boże Ciało. Święto to wypada zawsze w czwartek. W przyszłym roku będzie to ósmy dzień czerwca.

Kiedy początek wakacji 2023?

Uroczyste zakończenie zajęć dydaktycznych w roku szkolnych 2022/23 zaplanowano na 23 czerwca 2023 roku, czyli… w Dzień Ojca. Następnego dnia rozpoczną się kolejne wakacje!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!