Kontrola skarbówki. Firma z e-commerce musi zwrócić 34 mln złotych podatku.

Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej w województwie opolskim skontrolowali jedną z firm zajmującą się e-commerce. Rezultat? Spółka pokornie skorygowała swoje deklaracje podatkowe i zwróciła prawie 34 mln złotych CIT z odsetkami. To kolejny taki przypadek w tym regionie.

Kontrola skarbówki. Firma z e-commerce musi zwrócić 34 mln złotych podatku.
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 31 sierpnia 2022

Seria nieprawidłowości podatkowych w Opolskiem?

Niecały miesiąc temu, opisywaliśmy w Dzienniku Prawnym przypadek dewelopera z województwa opolskiego, który musiał po kontroli zwrócić fiskusowi ponad 30 mln złotych podatku. Jak się okazało, teraz skarbówka z tego samego regionu wpadła na trop bardzo podobnego mechanizmu. Tym razem chodzi o firmę z branży internetowej, która musiała zwrócić niemal 34 mln złotych podatku. 

Chodzi o nieprawidłowości w rozliczeniach podatku u źródła. Spółka poddana kontroli musiała w jej efekcie skorygować swoje deklaracje podatkowe i dobrowolnie zapłacić wymienioną sumę wynikającą z podatku dochodowego od osób prawnych, czyli CIT. Oczywiście, jak zwykle w takich sytuacjach bywa, wraz z odsetkami. 

Opolskie: Jedna kontrola i... 31 mln złotych zaległego podatkuOpolskie: Jedna kontrola i... 31 mln złotych zaległego podatkuMartyna Kowalska

Unikanie opodatkowania przez zagraniczne powiązania

Pracownicy KAS udowodnili, że spółka omijała podatki poprzez należności licencyjne, jakie przekazane były powiązanemu podmiotowi zarejestrowanemu w Niderlandach. Jak się okazało, podmiot ten nie był rzeczywistym odbiorcą przedmiotowych należności. 

Mało tego, należności odsetkowe, jakie wynikały z tytułu pożyczki, wypłacane firmie z Francji nie posiadały charakteru rynkowego. To oznacza, że nie mogły być tym samym zwolnione z podatku u źródła.

Czym jest podatek u źródła?

Podatek u źródła opisywany czasem skrótem „WHT”. W języku angielskim jest bowiem określany pojęciem: Withholding Tax. Jest to w istocie podatek dochodowy od osób prawnych i fizycznych pobierany przez płatników od niektórych dochodów. Są to np. odsetki, należności licencyjne, a także dywidendy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: podatki

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!