Nowości w roku szkolnym 2022/2023
Rok szkolny 2022/2023 stał się faktem. Co nowego czeka uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych? Jakie zmiany dotyczą podstawy programowej kształcenia ogólnego?

- Martyna Kowalska
- /
- 1 września 2022
Historia i teraźniejszość – nowy przedmiot w szkole
Od 1 września 2022 roku przedmiot historia i teraźniejszość (HiT) zastąpi przedmiot wiedza o społeczeństwie i będzie realizowany w wymiarze trzech godzin w tygodniu.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Edukacji i Nauki uczniowie szkół ponadpodstawowych, tj. liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły pierwszego stopnia będą poznawać w porządku chronologicznym najważniejsze zdarzenia i procesy, jakie miały miejsce w II połowie XX wieku i początku XXI wieku. Wokół przedmiotu za sprawą jednego z podręczników jeszcze w wakacje narosły poważne kontrowersje.
Nie wszyscy uczniowie spotkają się w tym roku z przedmiotem historia i teraźniejszość. Będzie on wprowadzany sukcesywnie, począwszy od pierwszej klasy szkoły ponadpodstawowej.
Ile zarabia nauczyciel? Rok szkolny 2022/2023Martyna Kowalska
Edukacja dla bezpieczeństwa
Zakres edukacji dla bezpieczeństwa został uzupełniony o nowy obszar zagadnień. Mowa o tematyce dotyczącej edukacji obronnej, w tym… ćwiczeń strzeleckich. Pojawią się m.in. takie zagadnienia jak „reagowanie w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi”, a także zasady pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej.
Szkolenia strzeleckie uczniów
W szkołach podstawowych mowa przede wszystkim o przygotowaniu teoretycznym w zakresie bezpiecznego obchodzenia się z bronią. Ewentualne elementy praktyczne na tym etapie będą wprowadzane stopniowo.
Z kolei w szkołach ponadpodstawowych mowa o podstawach strzelania z częścią praktyczną z wykorzystaniem bezpiecznych narzędzi ćwiczeniowych. Mowa o broni kulowej, pneumatycznej, oraz replik broni strzeleckiej (ASG). W grę wchodzą także wirtualne oraz laserowe strzelnice.
Praca dla specjalistów w szkołach
MEiN zwraca uwagę, że od 1 września 2022 roku w szkołach ogólnodostępnych będzie pracowało więcej nauczycieli specjalistów. Mowa m.in. o nowym stanowisku pedagoga specjalnego, którego zadania i potrzebne kwalifikacje zostały dokładnie opisane. Wprowadzono również minimalną łączną liczbę etatów w placówkach edukacyjnych w przypadku pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów oraz terapeutów pedagogicznych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.