Nowości w roku szkolnym 2022/2023

Rok szkolny 2022/2023 stał się faktem. Co nowego czeka uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych? Jakie zmiany dotyczą podstawy programowej kształcenia ogólnego?

Nowości w roku szkolnym 2022/2023
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 września 2022

Historia i teraźniejszość – nowy przedmiot w szkole

Od 1 września 2022 roku przedmiot historia i teraźniejszość (HiT) zastąpi przedmiot wiedza o społeczeństwie i będzie realizowany w wymiarze trzech godzin w tygodniu. 

Jak wyjaśnia Ministerstwo Edukacji i Nauki uczniowie szkół ponadpodstawowych, tj. liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły pierwszego stopnia będą poznawać w porządku chronologicznym najważniejsze zdarzenia i procesy, jakie miały miejsce w II połowie XX wieku i początku XXI wieku. Wokół przedmiotu za sprawą jednego z podręczników jeszcze w wakacje narosły poważne kontrowersje.

Nie wszyscy uczniowie spotkają się w tym roku z przedmiotem historia i teraźniejszość. Będzie on wprowadzany sukcesywnie, począwszy od pierwszej klasy szkoły ponadpodstawowej.

Ile zarabia nauczyciel? Rok szkolny 2022/2023Ile zarabia nauczyciel? Rok szkolny 2022/2023Martyna Kowalska


Edukacja dla bezpieczeństwa

Zakres edukacji dla bezpieczeństwa został uzupełniony o nowy obszar zagadnień. Mowa o tematyce dotyczącej edukacji obronnej, w tym… ćwiczeń strzeleckich. Pojawią się m.in. takie zagadnienia jak „reagowanie w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi”, a także zasady pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej. 

Szkolenia strzeleckie uczniów

W szkołach podstawowych mowa przede wszystkim o przygotowaniu teoretycznym w zakresie bezpiecznego obchodzenia się z bronią. Ewentualne elementy praktyczne na tym etapie będą wprowadzane stopniowo.

Z kolei w szkołach ponadpodstawowych mowa o podstawach strzelania z częścią praktyczną z wykorzystaniem bezpiecznych narzędzi ćwiczeniowych. Mowa o broni kulowej, pneumatycznej, oraz replik broni strzeleckiej (ASG). W grę wchodzą także wirtualne oraz laserowe strzelnice. 

Praca dla specjalistów w szkołach

MEiN zwraca uwagę, że od 1 września 2022 roku w szkołach ogólnodostępnych będzie pracowało więcej nauczycieli specjalistów. Mowa m.in. o nowym stanowisku pedagoga specjalnego, którego zadania i potrzebne kwalifikacje zostały dokładnie opisane. Wprowadzono również minimalną łączną liczbę etatów w placówkach edukacyjnych w przypadku pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów oraz terapeutów pedagogicznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!