Jaka kara za fikcyjne zgłoszenie kradzieży? Poważne konsekwencje!

Nawet 8 lat w więzieniu może spędzić 28-latka z Dolnego Śląska, która złożyła zawiadomienie o niepopełnionym przestępstwie. Kobieta zgłosiła na policji kradzież swojego samochodu. Prawda była jednak inna. Chodziło o zatajenie prawdy o sprawcy zdarzenia drogowego.

Jaka kara za fikcyjne zgłoszenie kradzieży? Poważne konsekwencje!
  • Michał Górecki
  • /
  • 1 września 2022

Najpierw kradzież, potem dachowanie

To nie był spokojny dyżur dla policjantów jednej z komend na Dolnym Śląsku. Najpierw wpłynęło zawiadomienie o kradzieży samochodu marki audi. Niedługo później, zaledwie w odstępie kilku minut, pojawiła się informacja dotycząca dachowania pojazdu. 

Szybko się okazało, że oba zgłoszenia miały związek z tym samym samochodem. Zgodnie z posiadanymi informacjami policjanci ustalili, że nieznany sprawca najpierw ukradł samochód z posesji. Miał mieć ułatwione zadanie, bowiem w aucie znajdowały się kluczyki. Kilka kilometrów dalej miało dojść do dachowania samochodu z powodu niedostosowania prędkości do warunków, jakie panowały na drodze i poślizgu. Kierujący uciekł z miejsca przed pojawieniem się na miejscu służb.

Kłamstwo w czasie zeznań

Policja za każdym razem gdy otrzymuje zgłoszenie o kradzieży, dokładnie sprawdza jego okoliczności. 

Policjanci szybko ustalili, że prawda była zupełnie inna niż historia przedstawiona przez rzekomą poszkodowaną. Okazało się, że kobieta złożyła zawiadomienie o niepopełnionym przestępstwie, czyli rzekomej kradzieży samochodu osobowego i złożenie fałszywych zeznań. Okazało się, że kobieta, chciała zataić informację o sprawcy zdarzenia, który nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdu. Na domiar złego, był osobą poszukiwaną przez organy ścigania.

Jaka kara za zanieczyszczenie drogi?Jaka kara za zanieczyszczenie drogi?Mikołaj Frączak

Jaka kara za składanie fałszywych zeznań?

W tym wypadku zastosowanie ma artykuł 223 Kodeksu karnego. Zgodnie z jego brzmieniem, osobie, która składa fałszywe zeznania, może zostać pozbawiona wolności nawet do ośmiu lat.

FOT: DOLNOŚLĄSKA POLICJA / POLICJA.GOV.PL

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!